Kripto para birimleri 3 Ocak 2009’da sessizce hayatımıza girdiğinde birçoğumuz bunu fark etmedi. Kim bilir belki bu parayı ilk çıkaran Satoshi Nakamoto bile günümüzdeki seviyelere geleceğini tahmin etmiyordu. Teknoloji dünyasının artık takip edilemeyecek derecede hızlandığı milenyum çağında, kripto paralar yepyeni bir altyapı ile ayağını yere sağlam basarak hayatımıza girdi. Bugün tüm kripto paraların değeri 800 milyar doları geçerken, Türkiye’de de yatırımcı sayısı ve borsa sayısı artmaya başladı.

Aslında kripto paralar adını Bitcoin ile duyurdu dersek çok da yanılmayız. Bitcoin bir nevi bu borsanın öncüsü olurken, bunun en önemli sebeplerinden birisi en yüksek değere sahip olması, ilk kripto para olması ve en yüksek piyasa değerine sahip olması olarak gösterebiliriz. Peki, bu alanda yatırım yapan kişiler için en önemli huşulardan birisi olan güvenlik ne derece sağlanıyor. Kripto para birimlerini ve öncüsü Bitcoin’i yatırımcılar nasıl güvende tutacak.

Özellikle yerli dijital para borsalarında yatırımcılarda güven problemi yaşandığını belirtmekte fayda var. Bu duruma sebebiyet veren unsurları sıralayacak olursak, ani fiyat yükselmelerinde (pump) borsaların işleme kapatılması ve yatırımcıların sistemde işlem yapamaması en sık şikayet edilen noktalardan birisi. Aynı şekilde yerli borsalarda ani yaşanan düşüşlerde (dump) yine aynı şekilde sistemlerde aksaklıklar ortaya çıkıyor. Son dönemde yerli kripto borsaları ile ilgili dolaşan bir iddiaya göre de hesapların üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi oldu. Bir forumda geçen diyalogdan doğan konuşmaya göre bir yatırımcının yerli borsalarda bulunan hesabına bir başkasının giriş yapmaya çalıştığını belirtmesi ile ortaya çıktı. İddiaları ortaya atan kişinin söylemlerine göre telefon SIM kartının kopyalanmaya çalışıldığı ve daha sonrasında ise hattını bloke ettiğini belirtmişti. İddialarda adı geçen yerli borsa BTCTurk ise konuyla ilgili olarak bir açıklama yayınlayarak, tüm güvenlik önlemlerinin üst seviyede olduğunu belirterek ve güvenlik sistemlerinin her geçen gün geliştirildiğini belirten bir yazı yayınlamıştı.

Yatırımcılar yerli borsalara aktardıkları paralarla kripto para ticareti (trading) yapıyorlar ancak bu borsalarda güvenlik önlemlerini tam anlamıyla almadıkları için hackerlar tarafından sistem üzerinde bulunan dijital paraları ele geçiriliyor. Yerli borsalar yatırımcılara güvenlik aşamasında seçenekler sunuyor. Türkiye borsalarında en yoğun kullanılan BTCTurk, Paribu, Koinim, Koineks kripto para borsaları yatırımcılara üyelik aşamasında çeşitli güvenlik tedbirlerini almaları için seçenekler sunuyor.

BTCTurk sistem üzerinde yatırım yapan kullanıcıların kripto paralarının yüzde 95’ini özel bir şekilde yönetilen çevrimdışı Bitcoin cüzdanlarında saklıyor. Ayrıca belirtilen bu cüzdanlar çok imzalı (Multi Signature) cüzdanlar olarak şirket tarafından saklanıyor. Bu cüzdanlar bir de FIPS-Level 2 güvenlik seviyesine sahip olan cihazlarla da ekstra korunuyor. BTCTurk sistemde yaptığı yedeklemeleri farklı ülkelerde yer alan özel güvenlikli ortamlarda koruyor. Ayrıca sistem üzerinde yapılan alım-satım işlemleri, dijital imzalar ve kontroller yapıldıktan sonra gerçekleştiriliyor.

BTCTurk, sisteme giriş yapan kullanıcılara kullanıcı adı şifre dışında bir de ikinci bir doğrulama yöntemi getirerek daha da güvenli bir ortam sağlıyor. Kullanıcılar sisteme her giriş yaptığında SMS ile tek kullanımlık şifre gönderen BTCTurk, bu hizmet için bir ücret talep etmiyor. Bunun dışında daha da güvenli olduğu belirtilen Google Authenticator uygulaması ile de sisteme giriş yaparken ikinci bir doğrulama sağlanabiliyor.

Tüm bu güvenlik tedbirleri dışında bir de ‘güvenlik resmi’ aşaması bulunuyor. Bununla birlikte gösterilen resim, kullanıcıya doğru sitede olduğundan emin olması için gösteriliyor. Kullanıcılar farklı bir güvenlik resmi gördüğü anda doğru linke giriş yaptıklarından emin olmalılar.

Yerli borsalarda en yoğun kullanılan bir başka borsa ise Paribu, sisteme yatırım yapan kişilerin dijital birikimlerini, ‘güvenli soğuk depo’ denilen alanlarda saklıyor. Paribu, Bitcoin alım-satımı yapılan yerli borsalardan birisi olarak hizmet verirken, sisteme giriş yapan kullanıcılara çift aşamalı doğrulama ile güvenlik hizmeti veriyor. Yatırımcılar bu şekilde hesaplarını en üst seviyede güvende tutarak, sisteme giriş yapabiliyorlar.

Konineks yerli kripto borsası, Türk kullanıcılara farklı kripto paraları sunarak yelpazesini geniş tutuyor. Bitcoin ve Ethereum dışında Koineks üzerinden Dash, LiteCoin ve Doge kripto paralarının alım-satım işlemleri yapılabiliyor. Yatırımcılar bu borsada güvenlik önlemlerini çift aşamaları güvenlik doğrulaması ile sağlayabiliyor. Yüksek güvenlik anlayışı ile hareket eden Koineks yatırımcılara, 7/24 destek ve günün her saati transfer imkanı sağlıyor.

Bir başka yerli kripto borsası olan Koinim ise sisteme giriş yapacak kullanıcılardan nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi ve fotoğraf talep ediyor. Bu belgeleri şifreleyerek sunucularda saklayan Koinim, diğer yerli borsalar gibi Google senkron şifresi ile sisteme giriş yapılan, iki aşamalı doğrulama hizmetini getirdi.

Yerli kripto borsalarında yer alan güvenlik önlemler ile yurtdışı borsalarında kullanılan güvenlik aşamaları arasında fark bulunmuyor. Özellikle bu borsalarda en fazla tercih edilen ve en güvenli olarak gösterilen ‘Google Authenticator’ aracılığıyla borsalara giriş yapılması tavsiye ediliyor.

Tüm bu belirtilen güvenlik tedbirleri dışında yatırımcılar kripto paralarını hardware cüzdan (donanım cüzdan), paper wallet (kağıt cüzdan), masaüstü cüzdan, web cüzdan, mobil cüzdanlarda saklayabilirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.