Türkiye, Sevakin Adası'ndaki Tarihine Sahip Çıkıyor

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Sudan gezisi esnasında Sevakin Adası’nı da ziyaret etti.

Türkiye, Sevakin Adası'ndaki Tarihine Sahip Çıkıyor

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Sudan gezisi esnasında Sevakin Adası’nı da ziyaret etti.

21 Şubat 2018 Çarşamba 14:59
146 Okunma
Türkiye, Sevakin Adası'ndaki Tarihine Sahip Çıkıyor

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Sudan gezisi esnasında Sevakin Adası’nı da ziyaret etti. Hakan Çavuşoğlu’nun ada ile ilgili tarihi ve stratejik önemine dair yaptığı açıklamalardan sonra aynı zamanda adanın, Afrika’nın Mekke’ye açılan kapısı olduğunu belirtti. Sevakin Adası’nın sadece etrafı sularla çevrili bir kara parçası olarak düşünülmemesi gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından asanın restorasyonuyla alakalı sözlerini hatırlatarak, yetkililerin olumlu karşılamaları neticesinde restore sürecinin başladığını açıkladı.

Sevakin Adası’nın geçmişte önemli ve güçlü imparatorlukların stratejik bir noktası olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, doğu ve batı deniz ticaretinde değerli bir rota olan adanın bugün atıl kalmaması için önemli adımların atılmaya başlandığını belirtti. Türkiye’nin adanın potansiyelinin ortaya çıkarılması için gereken çabayı göstereceğinin sözünü veren Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, restorasyonun tamamlanması ile Sudan’ın ekonomisine de önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.

Aslına uygun bir şekilde gerçekleştirilecek restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile Afrika’nın her köşesinden gelenler için hac güzergahında bir merkez olacağını belirtti. Aynı zamanda Osmanlı döneminde adada liman olarak kullanılmış olan Sanganeb Deniz Feneri için ise fenerin, hac kafilesinin yolunu aydınlatmak maksadıyla inşa edildiğini hatırlatarak açıklamasını sonlandırdı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.