TÜİK, Seyahat Verilerini Paylaştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen seyahat verilerini paylaştı.

TÜİK, Seyahat Verilerini Paylaştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen seyahat verilerini paylaştı.

07 Kasım 2018 Çarşamba 11:21
140 Okunma
TÜİK, Seyahat Verilerini Paylaştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ulaşılan Nisan ve Haziran ayları arasındaki döneme ait Hanehalkı Yurtiçi Turizm verilerinin açıklandığı bilgisine ulaşıldı. Buna gör;e2018 yılının ikinci çeyreğinde yurt içerisinde ikamet etmekte olan 15 milyon 47 bin kişinin seyahate çıktığı kaydedilirken, toplam seyahat harcamalarının ise geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine kıyasla yüzde 7,1 oranında artış gösterdiği ve 7 milyar 370 milyon 645 bin liraya ulaştığı öğrenildi.

Yine ikinci çeyrekte seyahate çıkanların ve bir geceden fazla konaklama gerçekleştirenlerin ise yaptıkları toplam seyahat sayısının, geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine oranla yüzde 6,1’lik artış göstererek 18 milyon 813 bine ulaştığı tespit edildi.

Aynı dönemde seyahate çıkanların 111 milyon 118 bin geceleme yaptığı ifade edilirken, ortalama geceleme sayısının ise 5,9 olduğu, seyahat başına gerçekleşen ortalama harcama miktarının da 392 lira olarak kaydedildiği bilgisine ulaşıldı.

Yurt içerisinde ikameti süren 15 milyon 47 bin yerli turistin seyahat harcamalarının yılın ikinci çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,1 oranında arttığı ve 7 milyar 370 milyon 645 bin lira olarak belirlendiği öğrenilirken, yurt içi turizm harcamalarının ise yüzde 92,9’unun kişisel, yüzde 7,1’inin de paket tur olarak gerçekleştiği izlendi.

Seyahate çıkış sebepleri baz alındığında ise yakınları ziyaret amacıyla yapılan seyahatlerin yüzde 65,6 oranında olduğu ve ilk sırada yer aldığı kaydedildi.

Anahtar Kelimeler:
TÜİKSeyahatYerli Turist
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.