Likyalılara Ait Yeni Bir Kaya Mezar Ortaya Çıkarıldı

Demre'de gün yüzüne çıkan Likya mezarı, devasa boyutlarıyla dikkatleri çekiyor.

Likyalılara Ait Yeni Bir Kaya Mezar Ortaya Çıkarıldı

Demre'de gün yüzüne çıkan Likya mezarı, devasa boyutlarıyla dikkatleri çekiyor.

06 Kasım 2017 Pazartesi 13:58
1067 Okunma
Likyalılara Ait Yeni Bir Kaya Mezar Ortaya Çıkarıldı

Türkiye’nin en turistik bölgelerinden olan Antalya şehrine bağlı Demre ilçesinde, bir iş makinesi kaz yaptığı sırasında tesadüfen kaya mezarı ortaya çıkarıldı. Günümüzden 2400 sene öncesinden Likya Medeniyeti’ne ait olan bu kaya mezarının keşfi arkeologları heyecanlandırdı. Demre Likya Uygarlıkları Müzesi yetkilileri, haberi alır almaz bölgede kazı çalışmalarına başladı.

Bulunan kaya mezarı Köşkerler Mahallesi sınırları dâhilinde ortaya çıktığı belirtildi. Demre Likya Uygarlıkları Müzesi’nin müdürü ve arkeologlar eşliğinde yapılan kazılar neticesinde İ.Ö. dördüncü yüzyıla tarihlendirilen Likya’ya ait bir kaya mezarı tespit edildi. Toplamda iki katlı ve beş metreye dört metre yüzölçümünde olan bu kaya mezarının, çok önceden soyulduğu düşünülmektedir.

Tipik Likya mimarisi örneklerini taşıyan bu kaya mezarı, günümüzde Demre Çayı olarak adlandırılan su yatağının taşması neticesinde toprak altında kaldığı ifade edilmiştir. Bulunan bu keşif ile heyecanlanan müze ekibi, başkaca kaya mezarlarının bulunma ihtimâline karşı bölgede geniş çaplı kazı çalışmasının yapılmaya başlandığını belirttiler.

Likya kaya mezarının çıktığı taşınmazın maliki Nuri Bilgiç, “arazimde yaptırdığım çalışma esnasında iş makinesinin bulduğu bu güzel mezar sonrasında hemen Jandarmayı bilgilendirerek her sorumlu bireyin üstündeki görevi yerine getirdiğini” söyledi.

Likyalılar, İ.Ö. üç bin yıllarında Anadolu’ya geçiş yaparak, Antalya civârında Güney Anadolu’ya yerleşmişler ve genelde denizcilikle iştigal etmişlerdir. Likyalıların, Hititlerle akraba olduklarına dair derin görüşler ve inanışlar bulunmaktadır.

Son Güncelleme: 06.11.2017 14:01
Anahtar Kelimeler:
Kaya MezarLikyalılar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.