Kültürel Alanlar Sanal Gerçeklikte

Ülkemizin birçok coğrafyasında yer alan kültürel noktalar sanal gerçeklikle tanıtılıyor.

Kültürel Alanlar Sanal Gerçeklikte

Ülkemizin birçok coğrafyasında yer alan kültürel noktalar sanal gerçeklikle tanıtılıyor.

05 Kasım 2017 Pazar 19:37
155 Okunma
Kültürel Alanlar Sanal Gerçeklikte

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından hayata geçirilen UNESCO listesinde yer alan ülkemizin kültürel varlıklarının bilgisayar destekli 360 derece ile tanıtılması kapsamındaki proje, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Proje kapsamında UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan 15 alanın dışında, kuruluşun geçici listesindeki altmış alanın da proje kapsamında yer aldığı ve bölgelerin 360 derece video teknolojiyle çekilen görüntülerinin turizme katkı sağlayacağı hedeflenmiştir. Çekilen videolar kurgulanarak YouTube üzerinden yayınlanmaktadır.

Projenin tanıtımı esnasında konuşma yapan bakan Kurtulmuş; sanal gerçeklik deneyimi ile yapılan çalışmaların, Türkiye için son derece önemli bir tanıtım argümanı olduğunu belirtti. Konuşmasına, ülkemizin kültürel ve tarihî birikiminin dünya çapındaki diğer bireylere de tanıtılmasının zaruri olduğunu belirterek devam eden Kurtulmuş, projeyi yürüten Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ile de daha yakından çalışmak arzusunda olduklarını ifade etti.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, ülkemizin en eski turizm ve otomobil kuruluşlarından biri olmakla ön plana çıkmakta. Kurum, 6 Kasım 1923 yılında Türk Seyyahın Cemiyeti adıyla kurulmuş, daha sonra Türkiye Turing Klobü ismini almış ve otuzlu yılların başından itibaren de kamusal bir dernek olarak faaliyetine devam etmiştir. Zaman içerisinde özel yetkileri de uhdesine alan kurum, günümüzde başta otomobil olmak üzere turizm sahasına da katkı sağlamaktadır.

Son Güncelleme: 05.11.2017 19:41
Anahtar Kelimeler:
Kültürel MirasUnesco
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.