İstanbul’da Otelcilerin Yüzü Gülüyor

2016’daki turizm yoksunluğundan sonra hızla daha fazla turist ağırlamaya başlayan İstanbul’daki otel odası fiyatları da yükselişe geçti.

İstanbul’da Otelcilerin Yüzü Gülüyor

2016’daki turizm yoksunluğundan sonra hızla daha fazla turist ağırlamaya başlayan İstanbul’daki otel odası fiyatları da yükselişe geçti.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 11:13
152 Okunma
İstanbul’da Otelcilerin Yüzü Gülüyor

2016’daki turizm yoksunluğundan sonra hızla daha fazla turist ağırlamaya başlayan İstanbul’daki otel odası fiyatları da yükselişe geçti. Buna göre hem doluluk oranları hem de fiyatlar arttı. Buna göre son bir sene içerisinde İstanbul’daki oda fiyatları, yüzde elli oranında yükselişe geçti. İki senedir ortalama yüz yetmiş lira civârında olan oda fiyatlarının artık en az iki yüz elli lira olması, otelcileri de sevindirdi. Otelciler, fiyat artışının bir sebebinin de TÜRSAB’ın günlük kiralanan kaçak evlere dair önlemleri artırması olarak gösterdi.

Otel rezervasyon sistemi olan Nerede Kal’ın verilerine göre geçtiğimiz sene yüz yetmiş lira olan otel odası fiyatları bu sene içerisinde yüzde elli oranında yükselişe geçerek iki yüz elli liraya kadar çıktı. Öte yandan en çok fiyat artışı, turistlerin yoğun olduğu Fatih ilçesinde oldu. Fatih’te oda fiyatları yüzde kırk dört oranında yükselişe geçti. Bununla beraber Sirkeci ve Beyazıt bölgesinde daha çok fiyat artışı gözlemlenirken, kahvaltı segmentinde de yüzde yirmi beş oranında artış görüldü. Ayrıca Sultanahmet Bölgesi’nde de yüz on iki oranında fiyat artışı görüldü. Anadolu Yakası’ndaki Kadıköy’deki artış oranı ise yüzde iki oldu.

Turizmcilerin raporlarına göre senenin ilk üç ayında İstanbul’da otel doluluk oranı %68,1’e kadar çıktı. Bununla birlikte ortalama oda fiyatı 71,82 avro iken, otelin bir odadan kaydettiği gelir de 48,94 avroya kadar çıktı.

Anahtar Kelimeler:
TurizmTÜRSABNeredeKal.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.