En Çok Ruslar Geldi Fakat En Fazla Avustralyalılar Harcadı

Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi en çok Rus turistlerin ziyaret ettiği öğrenildi.

En Çok Ruslar Geldi Fakat En Fazla Avustralyalılar Harcadı

Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi en çok Rus turistlerin ziyaret ettiği öğrenildi.

20 Şubat 2018 Salı 14:56
128 Okunma
En Çok Ruslar Geldi Fakat En Fazla Avustralyalılar Harcadı

Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi en çok Rus turistlerin ziyaret ettiği öğrenildi. Yüzde 12,2 ile en yüksek paya sahip olan Rusları yüzde 9,3 oranında Alman turistler, yüzde 7,2 oranında ise Batı Asya ve Arap ülkelerinin olduğu öğrenildi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından paylaşılan bilgiler ışığında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı tatilcilerin en yüksek harcaması geçtiğimiz yıl bazlı 1.312 dolar ile Avustralyalıların yaptığı bilgisine ulaşıldı. Almanlar 685 dolar bırakırken İngiliz turistlerin 639 dolar bıraktığı, Rusların ise ortalama harcamasının 458 dolar olduğu öğrenildi. Tatil, eğlence ve kültürel sebeplerle ziyaret eden turistlerin 2017 yılı içerisinde en çok Rusya, Almanya ve Batı Asya ülke vatandaşları oldukları belirtilirken, iş için gelen ziyaretçilerin en fazla İran, Azerbaycan ve Almanya’dan geldiği görüldü.

Paylaşılan bilgiler çerçevesinde en çok gece konaklanan şehrin ise İstanbul olduğu, İstanbul’u Antalya, İzmir, Ankara, Muğla ve Bursa’nın takip ettiği öğrenildi. Yabancı ziyaretçilerin geçtiğimiz yıl ortalama konuklama süresi 9,6 gece iken, yurt dışında ikamet eden Türklerin ortalama geceleme süresi 16,9 olarak göze çarptı. Ortalama konaklama süreleri ise Rusların 6,5 gece olurken, Almanların 10,5 gece, İngilizlerin 8,3 gece ve Avustralyalıların ise 16,3 gece olduğu görüldü.

Anahtar Kelimeler:
RusTuristIstatistik
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.