Bakan Kurtulmuş: Japonya İle Her Alanda Stratejik Ortaklığımızı Geliştireceğiz

"2018 Japonya Festivali"nin açılış törenine katılan ve burada bir konuşma yapan Numan Kurtulmuş, Türk-Japon dostluğuna vurgu yaparak, Türkiye'nin büyük projelerine Japon yatırımcıların ilgisinin her zaman olduğunu ve Japonya ile her alanda stratejik ortaklığın geliştirileceğini söyledi.

Bakan Kurtulmuş: Japonya İle Her Alanda Stratejik Ortaklığımızı Geliştireceğiz

"2018 Japonya Festivali"nin açılış törenine katılan ve burada bir konuşma yapan Numan Kurtulmuş, Türk-Japon dostluğuna vurgu yaparak, Türkiye'nin büyük projelerine Japon yatırımcıların ilgisinin her zaman olduğunu ve Japonya ile her alanda stratejik ortaklığın geliştirileceğini söyledi.

10 Şubat 2018 Cumartesi 21:39
125 Okunma
Bakan Kurtulmuş: Japonya İle Her Alanda Stratejik Ortaklığımızı Geliştireceğiz

Adalet ve Kalkın Partisi (Ak Parti) iktidarının üçüncü döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini üstlenen siyaset adamı Numan Kurtulmuş, Japonya Devlet Bakanı Masaji Matsuyama ile Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi'nde düzenlenen "2018 Japonya Festivali"nin açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Kurtulmuş, Türkiye ve Japonya'nın geleneksel değerlere sahiplik, aile yapısı, toplumsal ilişkiler bakımından benzerlikleri olduğunu ifade etti. Bu benzerliklerin her iki ülke halkının birbirine sevgi ve sempati duymasına aracı olduğunu aktaran Kurtulmuş, yakın tarihte iki ülkenin yakınlaşmasını sağlayan çeşitli konular bulunduğunu söyledi.

Kimilerine göre seyyah, bilim adamı olan Abdürreşit İbrahim Efendi'nin Japonya'da iki ülke arasındaki ilişkileri ileri boyutlara taşıyacak çalışmalar yaptığını aktaran Kurtulmuş, yine Ertuğrul Firkateyni faciasının da iki ülke arasındaki yakınlaşmanın önemli bir vesilesi olduğunu belirtti.

2018'in, Türkiye-Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 94. yıl dönümü olduğuna vurgu yapan Kurtulmuş, festivalin bu anlamda da önem taşıdığını dile getirdi.

1985'te, Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde, İran-Irak savaşı nedeniyle Tahran'da masur kalan Japonların bir kurtarma operasyonu ile Türkiye'ye getirildiğini ve sonra ülkelerine gönderildiğini ifade eden Kurtulmuş, bu hadisenin de iki ülke arasında ciddi ilişkilerin, yakınlaşmanın gelişmesine vesile olduğunu söyledi.

Türkiye-Japonya arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sunan diğer konulara da değinen Kurtulmuş, "Bu dönem içerisinde Türkiye-Japonya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için Tahran'daki Japonların tahliyesine yönelik kurtarma operasyonunu anlatan bir film de önümüzdeki dönemde çekilecek. Bu da Japon-Türk ortaklığını bir şekilde geliştirecek, aradaki yakınlaşmayı artıracak bir unsur olarak görülecektir." dedi.

Türkiye ve Japonya arasındaki bu ilişkilerin turizm alanına da yansıyacağını kaydeden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu dönemin en önemli stratejilerinden birisi, Uzak Doğu Asya ülkeleri. Önümüzdeki yıl Uzak Doğu Asya ülkelerinin kapısını tıklatacağız. 2015'te 105 bin Japon dostumuz Türkiye'ye gelmişti, maalesef Kapadokya'da yaşadığımız çok hain bir saldırı sonrasında bu 2016'da 40 binler seviyelerine düştü. 2017'de 50 bin seviyesine tekrar yükseldi. Şimdi öğreniyorum ki bu yıl çok daha fazla Japon turist gelecektir. Yeni dönemde Japonya, Çin, Hindistan, Güney Kore, Endonezya ve Malezya başta olmak üzere Uzak Doğu Asya ülkelerini yeni pazarlarımız olarak geliştireceğiz."

JAPONYA'DA TÜRKİYE YILI İLAN EDECEĞİZ

2018'in Çin'de Türkiye yılı olarak kutlandığını hatırlatan Kurtulmuş, "Önümüzdeki yıl da Japonya'da Türkiye yılını ilan edeceğiz. 2003'te yapılmıştı, aradan geçen bu sürede tekrar Japonya'da Türkiye yılını oluşturmaya çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ekonomik olarak da Japonya ile ilişkilerinin yer aldığını kaydeden Kurtulmuş, "Türkiye'nin büyük projelerine Japon yatırımcıların ilgisi her zaman var olmuştur. Avrasya Tüneli, üçüncü köprü, Kocaeli'ndeki geçiş, nükleer enerji santrali gibi önemli yatırımlarda Japonlar var oldular. Biz Japonya ile her alanda stratejik ortaklığımızı geliştireceğiz." diye konuştu.

Bakan Kurtulmuş, terör örgütlerini vekalet savaşlarının aracı olarak kullanan büyük güçlerin ortaya çıkardığı bu çatışma ve savaş ortamında, Japonya ve Türkiye'nin dünyaya örnek olacak dostane ilişkileri geliştireceğine inandığının altını çizdi.

GALATASARAY'IN TRANSFERİ ÜLKEMİZE OLAN İLGİYİ ARTTIRACAK

Japonya Devlet Bakanı Masaji ise törende yaptığı konuşmada ülkemizde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli yere sahip olaylar konusunda bilgiler paylaştı.

Bakan Masaji, kendisinin 1999'daki Marmara Depremi sonrasında Japonya Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Başkanı olarak yardım malzemelerini dağıtmak üzere Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Japonya Festivali çerçevesinde sinema, kaligrafi gibi Japon kültürünü tanıtıcı pek çok etkinliğin organize edilenmesinin planlanladığını kaydeden Masaji, bu etkinlikler vasıtasıyla Türk halkının Japon kültürünü tanıması ve Japonya'yı ziyaret edecek olmasından memnuniyet duyacağını söyledi.

Masaji, "Futbolda Japonya'yı temsil eden Yuto Nagatomo'nun Galatasaray'a transfer edilmesi dolayısıyla Japonya'da, Türkiye'ye yönelik ilginin daha da artacağı kanaatindeyim." diye konuştu.

Açılışa Türk Japon Vakfı Başkanı Tayyar Sadıklar ile Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ve davetliler katıldı.

Etkinlikte, müzik dinletisinin yanı sıra Japonya kültürünü yansıtan gösteriler sunuldu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.