Antalya'da mağaracılık turizmi geliştirilecek

Türkiye'nin en büyük doğal mağaralarından Karain ve Kocain mağaralarıyla tanınan önemli turizm merkezlerinden Antalya, mağaracılık turizmine daha fazla yönelmeyi hedefliyor.

Antalya'da mağaracılık turizmi geliştirilecek

Türkiye'nin en büyük doğal mağaralarından Karain ve Kocain mağaralarıyla tanınan önemli turizm merkezlerinden Antalya, mağaracılık turizmine daha fazla yönelmeyi hedefliyor.

08 Eylül 2019 Pazar 13:06
413 Okunma
Antalya'da mağaracılık turizmi geliştirilecek

 Önemli turizm merkezlerinden Antalya, mağaracılık turizmini geliştirmeyi hedefliyor. Türkiye'de haritada gösterilen 3 bin 505 mağara bulunuyor. Bu mağaralardan 735'i Antalya'da yer alıyor. Antalya'nın Karain ve Kocain mağaralar dünya tarafından bilinen ve ziyaret edilen önemli doğal varlıklar içinde yer alıyor.

Mağarıcılık turizminin geliştirilmesinin önemine dikkat çeken Antalya Valisi Münir Karaloğlu, "Ezberlediğimiz işi yapıyoruz, sadece deniz, kum ve güneş üçgenine sıkışmışız. Yenilik peşinde koşan çok yok. Mağaraları da turizme açmamız gerekiyor" dedi.

Antalya Valiliği tarafından mağaracılık turizmi hedefi doğrultusunda kent merkezine 50 kilometre mesafedeki Kocain Mağarası ile Karain Mağarası'na gezi düzenlendi.

Geziye Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Mağaracılık Federasyonu Başkanı Bülent Genç, protokol üyeleri, Balkan ülkelerinden gelen dağcılar, çok sayıda doğasever  ve basın mensupları katıldı.

Mum ışıklarıyla yol güzergahının belirlendiği mağarada, el fenerleri yardımıyla kayalıklardan tırmanılarak gezildi. Türkiye'nin en geniş girişi ve en büyük galerisine sahip mağaradaki milyonlarca yılda oluşmuş sarkıt, dikit ve sütunlar, ziyaretçileri büyüledi.

Muratpaşa Camisi imam hatibi İrfan Keskin, 35 milyon yılda oluştuğu belirtilen mağaranın içinde ezan okudu.

Müzik dinletisi de gerçekleştirilen gezide 15 rehber, mağara hakkında bilgi verdi.

Vali Karaloğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de tescil edilmiş ve haritası çıkarılmış 3 bin 505 mağara olduğunu ve bunun 735'inin Antalya'da bulunduğunu söyledi.

Bu kadar mağaradan sadece sekizinin ziyarete açık olduğuna dikkati çeken Karaloğlu, mağaracılık turizmine daha fazla önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Antalya'nın, doğal güzellikleriyle büyüleyen bir şehir olduğunu anlatan Karaloğlu mağaraları, şelaleleri, ormanları, endemik bitkileri ve tüm güzellikleri sahiplenmek gerektiğini ifade etti.

Yapıların doğa harikası olduğuna işaret eden Karaloğlu, şöyle devam etti:

"Mağaralarda define yok ama efsane var. Birileri kazma kürek alıp, gelip buralara zarar veriyor. Allah rızası için kimse buralara girmesin. Burada doğal oluşumlar dışında ne olacak? Milyonlarca yılda oluşmuş sarkıtlar, dikitler ve sütunlar var. Bu güzellikleri turizme kazandırmak durumundayız. Ezberlediğimiz işi yapıyoruz. Sadece deniz, kum ve güneş üçgenine sıkışmışız. Yenilik peşinde koşan çok yok. Mağaraları da insanlarla paylaşmamız, turizme açmamız gerekiyor."

Konuşmaların ardından Karain Mağarası ile Kırkgöz Han da ziyaret edildi. Karain Mağarası Kazı Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran, mağaradaki arkeolojik kazılar hakkında ziyaretçilere bilgi verdi.

Kaynak:AA

Son Güncelleme: 08.09.2019 13:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.