A Grubu Seyahat Acenteleri İçin Destek Ödemesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ülkeye getirdikleri turistler için A grubu seyahat acentalarına destek ödemesi yapacak. Ödemeler Bakanlıkça gerçekleştirilecek.

A Grubu Seyahat Acenteleri İçin Destek Ödemesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ülkeye getirdikleri turistler için A grubu seyahat acentalarına destek ödemesi yapacak. Ödemeler Bakanlıkça gerçekleştirilecek.

13 Mart 2018 Salı 15:28
110 Okunma
A Grubu Seyahat Acenteleri İçin Destek Ödemesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Ülkemize Turist Getiren (A) Grubu Seyahat Acentalarına Destek Sağlanması Hakkında Karar"a göre ülkeye tarifeli ve tarifesiz uçak seferleriyle turist getiren acentalara Bakanlık destek ödemesini tarihlere göre belirlenen rakamlarla yapacak.  

Turistik amaçlı her uçak seferi için resmileşen karar 2018 yılı için belirlenen havalimanlarını kapsıyor. Karara göre söz konusu havalimanlarına turistleri getiren uçak seferleri için belgeli A Grubu Seyahat Acentaları Ocak ayı da dahil olmak üzere destek ödemesinden yararlanacak.

DESTEK ÖDEMELERİ BİN 500 İLE 9 BİN DOLAR ARALIĞINDA

Turist getiren A grubundaki seyahat acentelerine Bakanlar Kurulu kararı ile Bakanlık tarafından sağlanacak destek 1.500-9.000 dolar aralığında belirlendi.

Resmileşen Bakanlar Kurulu kararının amacı turizmde küresel rekabet gücünü korumak olurken, uçak seferleri için verilecek destek rakamları aylara göre belirlendi.

HANGİ HAVALİMANLARI İÇİN GEÇERLİ?
 
Bakanlık tarafından yapılacak ödemeler tarifesiz uçak seferleri için İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı için geçerli olurken, İzmir Adnan  Menderes, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum, Antalya, Antalya Gazipaşa-Alanya, Denizli Çardak, Erzurum, Eskişehir Hasan Polatkan, Isparta Süleyman Demirel, Nevşehir Kapadokya, Ordu Giresun, Samsun Çarşamba ve Trabzon, Konya, Kütahya Zafer havalimanları için ise tarifeli ve tarifesiz uçak seferleri geçerli olacak.  

Bir uçak seferinde en az 30 turist olmak şartı bulunan destek ödemeleri aylara göre şöyle ücretlendiriliyor:  
 
1 Ocak-28 Şubat tarihleri arasındaki uçak seferleri için 9 bin dolar, 1  Mart-31 Mayıs tarihleri arasındaki uçak seferleri için 6 bin dolar, 1-30 Haziran tarihleri arasındaki uçak seferleri için 3 bin dolar, 1-30 Eylül tarihleri arasındaki uçak seferleri için bin 500 dolar, 1-31 Ekim tarihleri arasındaki uçak seferleri için 3 bin dolar, 1 Kasım-31  Aralık tarihleri arasındaki uçak seferleri için 9 bin dolar.
 
Ayrıca bazı ülkelerden seferler için de ödemeler yüzde 20 ile yüzde 30 oranında arttırılacak. Ödemeleri yüzde 20 artışla yapılacak uçuşlar; Belçika, Çin, Fransa, İngiltere, İsveç, Japonya, Almanya, Danimarka, Endonezya, Finlandiya, Güney  Kore, Hindistan, Hollanda, Malezya ve Norveç'i kapsıyor. 
 
Destek ödemenin yüzde 30 arttırılması için ise, 200 ve üstü yolcu kapasitesi olan uçak seferi olması gerekecek. Kapasiteyi en az 150 yolcu ile dolduran seferler bu imkandan yararlanabilecek. 

Destekten faydalanabilmek için, acentanın belirlenen havalimanlarına turistik uçak seferini belirlenen sayıda yaptığını gösteren belgeyi Kültür  ve Turizm Bakanlığı'na bildirmesi gerekiyor. 
  

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.