6 Milyon Rus Turistin Tercihini Türkiye'den Yana Kullanması Bekleniyor

Tatil için Türkiye'yi tercih eden Rus turist sayısının bu yıl da beklentilerin üzerine çıkacağını kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, 2018’de Rusya’dan ülkemize gelecek turist sayısının 6 milyonu geçeceğinin beklediğini söyledi.

6 Milyon Rus Turistin Tercihini Türkiye'den Yana Kullanması Bekleniyor

Tatil için Türkiye'yi tercih eden Rus turist sayısının bu yıl da beklentilerin üzerine çıkacağını kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, 2018’de Rusya’dan ülkemize gelecek turist sayısının 6 milyonu geçeceğinin beklediğini söyledi.

14 Mart 2018 Çarşamba 11:40
99 Okunma
6 Milyon Rus Turistin Tercihini Türkiye'den Yana Kullanması Bekleniyor

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Rusya'nın Başkenti Moskova'daki temasları çerçevesinde, Türk turizm sektörü ve Rus pazarıyla ilgili son gelişmelere ilişkin görüşlerini paylaştı.

Bakan Kurtulmuş, Rus yetkililerle gerçekleştirilen temaslar çerçevesinde, Türkiye ve Rusya arasında turizm alanında yapılabilecek çalışmaları gözden geçirdiklerini ifade ederek, "Yakın dönemde çok ciddi siyasi krizler yaşandı. Ancak ülke halkları arasında bu siyasi krizlere eş zamanlı bir ayrışma, bir farklılaşma ya da uzaklaşma olmadı. Bunun en somut örneği de 2017 turist rakamlarıdır." dedi.

Kurtulmuş, ülkemizi 2017'de 4 milyon 700 bin Rus turistin ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Biz turizmi ve kültürü, halklar arasında yakınlaşmayı sağlayacak, siyaseten ortaya çıkan farklılıkları bir şekilde hoşgörmenin aracı olarak kullanabileceğimiz birer yumuşak güç unsuru olarak gördüğümüzü bir kez daha teyit ettik ve bu alanda ne tür çalışmalar yapılabilecek, onları gözden geçirdik." ifadelerini kullandı.

Turizm sektöründe, Karadeniz’e komşu ülkelerle ortak bir kruvaziyer rotasının ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Bakan Kurtulmuş, "Aynı şekilde Doğu Akdeniz’de kruvaziyer gemileriyle ilgili bir çalışmada nasıl müşterek hareket edebiliriz ve Kafkaslar'da nasıl ortak paketler oluşturabiliriz, bunları müzakere ediyoruz." şeklinde konuştu.

'BU YIL GELECEK RUS TURİST SAYISI 6 MİLYONU GEÇECEK'

Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı (MITT) kapsamında, Rusya’da faaliyet gösteren 20 tur operatörü temsilcisiyle görüştüklerini kaydeden Kurtulmuş, "Rus pazarını domine eden tur operatörlerinin elde etmiş oldukları erken rezervasyon rakamlarını üst üste koyduğumuz zaman 2018’de Rusya’dan gelecek turist sayısının 6 milyonu geçeceği anlaşılıyor." dedi.

Türkiye’nin turizm sektörünün ciddi bir şekilde profesyonelleştiğini ifade eden Kurtulmuş, krizlerin, ülkelerin ya da sektörlerin kapasitelerini de ortaya koyduğunu, Türkiye’de önemli bir kapasite olduğunu gördüklerini, devlet olarak da bu süreçte çok ciddi teşvikler verdiklerini belirtti.

Bakan Kurtulmuş, 2017 sonunda, otellerin kendi yatırımlarını yenileyebilmesi için tahsis edilen alanların 49 yıllığına yeniden tahsisi veya satılmasıyla ilgili bir karar alındığını hatırlatarak, "Bu da çok büyük bir teşviktir, sektörün uzun yıllardır beklediği bir teşviktir. Hükümet olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Sektörde büyük bir motivasyon ve canlılık var." değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, Rusya’nın Türkiye’ye vize uygulamasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Vizenin en azından çok kolaylaştırılması konusunda ilk adımın atılması ve arkasından da vizenin kaldırılması hem Rusya’nın menfaatinedir hem de Türkiye’nin menfaatinedir. Bunu talep ediyoruz. Bu konuda bir anlayışın olduğunu görüyorum ve sonuç alacağımızı ümit ediyorum." diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.