ZTE’nin ABD Yasağı 3 Ay Sonra Kalktı

Netaş’ta yüzde 48 oranında payı bulunan Çinli Telekom ekipmanı üreticisi devi ZTE’nin ABD yasağının kaldırıldığı duyuruldu.

ZTE’nin ABD Yasağı 3 Ay Sonra Kalktı

Netaş’ta yüzde 48 oranında payı bulunan Çinli Telekom ekipmanı üreticisi devi ZTE’nin ABD yasağının kaldırıldığı duyuruldu.

12 Temmuz 2018 Perşembe 14:30
90 Okunma
ZTE’nin ABD Yasağı 3 Ay Sonra Kalktı

Reuters’da yer alan haberde Çinli telekom ekipmanı üreticisi ZTE’nin ABD yasağının kalkması engelini aştığı açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın tüm savunmalarına rağmen ABD, ZTE’nin faaliyetlerini sonlandırmıştı. Çinli telekom ekipmanı üreticisi devinin ekonomisini derinden sarsan bu olay geçtiğimiz yıl ABD mahkemesinde açılan davada görüldü.

ZTE’nin ABD yaptırımlarını ihlal ederek İran'a ürün ve teknoloji ihraç ettiği tespit edildi. ZTE’nin davada bu iddiayı kabul etmesi sonrasında ABD tedarikçileriyle iş yapması yasaklandı. ZTE İstanbul’da yapılan yeni havalimanının bilgi ve iletişim altyapısını kuracak NETAŞ’ın yüzde 48’ine de sahip konumda.

ABD’nin yasak koymasından 3 ay sonra yeni bir anlaşma imzalayan ZTE’nin normal faaliyetlerine döneceği açıklandı. Dün akşam açıklamada bulunan ABD Ticaret Bakanlığı, ZTE'nin bir emanet hesaba 400 milyon dolar yatırmasıyla sonrasında yasağının kalkacağını ifade etti.

Çin ve ABD arasında yaşanan ticaret savaşındaki gerginliği artıran ZTE konusu böylelikle çözülmüş oldu. ZTE, Nisan ayında çoğu önemli faaliyetlerini ABD yasağı sonrasında durdurmak zorunda kalmıştı. Normal faaliyetlerine yatıracağı ücret sonrasında geri dönecek olan ZTE’nin hisseleri yapılan açıklamalardan sonra yükselme kaydetti.  Yüzde 6'ya yakın artış yakalayan ZTE hisseleri 8.90 liraya kadar yükseldi.

Anahtar Kelimeler:
NetaşZte
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.