Üniversiteli Öğrenciler Güneş Enerjisiyle Çalışan Otomobil Geliştirdi

Kastamonu Üniversitesi'nden Otomotiv Teknolojisi Bölümü öğrencileri Ar-Ge çalışmaları projesi kapsamında güneş enerjisiyle çalışan saatte 60 km hıza ulaşabilen bir araç geliştirdiler.

Üniversiteli Öğrenciler Güneş Enerjisiyle Çalışan Otomobil Geliştirdi

Kastamonu Üniversitesi'nden Otomotiv Teknolojisi Bölümü öğrencileri Ar-Ge çalışmaları projesi kapsamında güneş enerjisiyle çalışan saatte 60 km hıza ulaşabilen bir araç geliştirdiler.

Esin Sina
Esin Sina
29 Mayıs 2017 Pazartesi 14:09
38 Okunma
Üniversiteli Öğrenciler Güneş Enerjisiyle Çalışan Otomobil Geliştirdi

Kastamonu Üniversitesi Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojisi Bölümü güneş panelleri ve lityum iyon pilden oluşan bataryadan oluşan saatte 60 km hıza kadar çıkabilen bir otomobil geliştirdiler. Panellerle güneş enerjisiyle hareket eden araç bataryası doluyken 200 kilometre yol gidebiliyor.

Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Erol Turan, araçla ilgili verdiği bilgide, Otomotiv Teknolojisi Bölümü öğrencileri tarafından gerçekleştirilen projenin önemli bir çalışma olduğunu ve üniversite adına gurur verici olduğunu kaydetti. 

Otomotiv Teknolojisi Bölümü öğrencilerinin üniversitenin olanaklarını etkin biçimde kullanarak projeyi gerçekleştirdiğini belirten Turan, "Gururla söyleyebilirim ki yüksekokul öğrencilerimiz yaptıkları projeyle alanlarında önemli bir başarıya imza attı. Hedefleri için zamanlarını ve üniversitemizin onlara sunduğu imkanları çok iyi planladılar. Ortaya koydukları ürünler ve dayanışma içinde yürüttükleri çalışmalarıyla emeklerinin boşa gitmediğini hepimize ispatladılar." diye konuştu.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Ümit Tepe bölüm öğrencilerinin katkısıyla Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde güneş enerjisiyle çalışan araç projesini  20 bin liraya mal ettiklerini ve 5 aylık bir sürede tamamladıklarını aktardı.

Öğretim Görevlisi Ahmet Ümit Tepe "Güneş" ismini verdikleri aracın özellikleriyle ilgili bilgi verdi. Meslek Yüksekokulunda üretilen aracın üzerinde bulunan 8 güneş panelinin 100 wattlık olduğunu, 4 beygirlik bir motoru olan aracın saatte 60 kilometreye kadar hızlanabildiğini belirtti. 

Tepe, panellerin 392 lityum iyon bataryasını şarj etmesiyle araç hareketinin sağlandığını, batarya dolu olduğunda 200 km yol alabildiğini aktararak,

"Enerji bittikten sonra havanın güneşli olması durumunda aracın bataryası 7 saatte şarj oluyor. Hava kapalı ise aracın pillerini şarj etmek için yalnızca 2 liralık şebeke elektriği tüketimi yeterli. Geliştirdiğimiz proje sayesinde öğrencilerimiz hayallerini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor. Öğrencilerimiz bu çalışmayla derslerinde öğrendikleri teorik bilgileri uygulamaya döktü. En önemlisi de fark yaratan bir projeye imza atarak eğitim hayatlarına son derece önemli katkı sağladılar. Projeyi hayata geçirmemizde katkılarından dolayı Rektör Sayın Prof. Dr. Seyit Aydın'a, Yüksekokul Müdürümüz Sayın Turan'a teşekkür ediyoruz. Şimdilik yalnızca güneş enerjisiyle çalışan aracımızı hidrojenle geliştirmek istiyoruz. Çift enerji türüyle aracın hem hızını hem de menzilini artıracağımıza inanıyoruz." diye konuştu.

Projeye katkı sağlayan bölüm öğrencilerinden Berk Tunca aracın yapılma aşamasında kaporta, elektrik, şase ve süspansiyondan oluşan 4 takım şeklinde çalışıldığını söyleyerek şöyle devam etti:

"Demir profilden iskeletini oluşturduğumuz, plastik kaplama ile kaportasına şekil verdiğimiz aracımızın yürüyen aksamında sürtünme direncinin az olmasından dolayı 4 bisiklet lastiği kullandık. Aracımızı okulumuza kalıcı bir eser olarak kazandırdığımız için gururluyuz."

Öğrenci Mutlu Özkök aracın ayrıntılarıyla ilgili verdiği bilgide, hafif br araç olması kuru tip akü kullanmak yerine yeni nesil pil teknolojisini tercih ettiklerini, pil ağırlığını böylece 100 kilogramdan 16 kilograma düşürdüklerini ve bunun hızı önemli ölçüde etkilediğini söyledi. 

Güneş enerjili aracın iç tasarımında çalışan bölüm öğrencisi Abuzer Çelik araca geliştirdikleri yazılım sayesinde ön panelde pil ve hızı anında kontrol edebildiklerini, sensör ve kameralarla kolay sürüş sağladıklarını belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.