Türkiye İnovasyona Destek Verecek

Amerika Birleşik Devletleri'nde sistemleşen kitlesel fonlama sistemi, kabul edilen yeni yasa ile birlikte Türkiye'ye de gelecek.

Türkiye İnovasyona Destek Verecek

Amerika Birleşik Devletleri'nde sistemleşen kitlesel fonlama sistemi, kabul edilen yeni yasa ile birlikte Türkiye'ye de gelecek.

03 Aralık 2017 Pazar 19:35
199 Okunma
Türkiye İnovasyona Destek Verecek

Tüm dünyada çok daha önceleri hayata geçmiş olan kitlesel fonlama hizmetleri, Türkiye’ye de gelecek. Kitlesel fonlama, daha çok teknolojik girişimlere uygulanacak ve online mecrada yatırımcıların yeni girişimciler bulmasını sağlayacak. Bu anlamda finansal kaynak yaratacak olan kitlesel fonlama, yeni fikirlerin de hayata geçmesine sebep olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Genel Kurulu’nda geçtiğimiz gün kabul edilen torba kanun gereği hayata geçecek olan kitlesel fonlamalar, online olarak hizmet verecek. Kitlesel fonlamalar, deneyimli yatırımcıların henüz deneyim sahibi olmamış girişimciler için sunacakları bir fırsat ortamı da sağlayacak. Böylece, başat faktör olarak teknolojik ürünler ya da yazılımlar olmak üzere tüm inovatif düşüncelere hizmet verecek olan kitlesel fonlamalar, maddi yetersizlik nedeniyle hayata geçirilemeyen projeleri de olanaklı kılacak.

Hükümet, bu yeni sistem ile birlikte finanse edecek olduğu yeni girişimcilerle, ekonomiyi canlandırmayı hedefliyor. Aynı şekilde sermayeyi de tabana yaymayı hedefleyen proje kapsamında, kitlesel fonlar ile girişimciler projelerini hayata geçirip para kazanabilecekler. Ekonomik sisteme katkı sağlayacak olan girişimciler de, hem istihdam hem de işgücü alanı yaratacak.

Kitlesel fonlamalar ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmış ve muhtelif Avrupa ülkelerine de yayılmıştı. Şu anda en çok ABD üzerinde bulunan yatırımcı kitlesi, son yıllarda Türkiye’de de e-tohum gibi girişimciler ile kitlesel fonlama hizmeti veriyor.

Son Güncelleme: 04.12.2017 11:06
Anahtar Kelimeler:
E-tohumGirişimciInovatif
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.