Türkiye'de Fiber Yaygınlığı Yeterli Değil

Tüm dünyada fiber internet kullanımı hızla yaygınlaşırken, Türkiye'de durum tam tersi ilerliyor.

Türkiye'de Fiber Yaygınlığı Yeterli Değil

Tüm dünyada fiber internet kullanımı hızla yaygınlaşırken, Türkiye'de durum tam tersi ilerliyor.

15 Nisan 2018 Pazar 21:13
129 Okunma
Türkiye'de Fiber Yaygınlığı Yeterli Değil

Tüm dünyada fiber internet kullanımı hızla yaygınlaşırken, Türkiye'de durum tam tersi ilerliyor. Konu hakkında bir açıklama yapan Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türkiye'de fiber bağlantısı olan ev sayısının istenilen düzeyde olmadığı, bu anlamda veri talebi ile bölgenin nüfusu ve yüzölçümünün karşılaştırıldığında fiber şebeke tesisi çalışmalarının da yetersiz olduğunun görüldüğünü belirtti.

Arıak, söz konusu açıklamasında günümüz için veri ve ses altyapıları arasında herhangi bir ayrımın bulunmadığını, dolayısıyla elektronik haberleşme sistemlerinin hepsinin tek bir altyapıya sahip olduğunu dile getirdi. Başkan, Avrupa'da fiber optik bağlılık oranının en çok %50,6 oranı ile Letonya'da bulunduğunu, ikinci sırada yer alan İsveç'in fibere bağlılık oranının %43,4 olduğunu ve üçüncü sıradaki Litvanya'nın da %42,6 oranına sahip olduğunu belirtti. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, ülkemizdeki fiber yaygınlık oranının %10,8 oranında bulunduğunu açıkladı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre Türkiye'deki fiber altyapı uzunluğu altmış sekiz bin yüz doksan üç kilometre olarak hesap edilmiş durumda.

Anahtar Kelimeler:
TELKODER
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.