Tesla Model 3 Üretimi Durdu: 'Tesla İflas Etti' Şakası Gerçek mi Oluyor?

Elon Musk, Tesla Model 3’ün üretimini mali sıkıntılar nedeniyle durdurdu. Musk'ın 1 Nisan’da yaptığı Tesla'nın iflas ettiği şakası gerçek mi oluyor?

Tesla Model 3 Üretimi Durdu: 'Tesla İflas Etti' Şakası Gerçek mi Oluyor?

Elon Musk, Tesla Model 3’ün üretimini mali sıkıntılar nedeniyle durdurdu. Musk'ın 1 Nisan’da yaptığı Tesla'nın iflas ettiği şakası gerçek mi oluyor?

17 Nisan 2018 Salı 11:04
179 Okunma
Tesla Model 3 Üretimi Durdu: 'Tesla İflas Etti' Şakası Gerçek mi Oluyor?

Space X'in kurucusu ve Tesla'nın sahibi Elon Musk, 1 Nisan'da Twitter'dan Tesla'nın iflas ettiği şakasını yapmıştı. Musk'ın Tesla Model 3 üretimini durdurması, iflas şakasının gerçek mi oluyor? sorusunu gündeme taşıdı. 

Tesla, Model 3 ilk çıktığı sıralarda ortalığı kasıp kavurmuştu. Yeni modeli ile araba sektörünün gözdesi olan Tesla, siparişleri karşılamayınca tüm gözlerden düşmüştü. Aralarında Türk mühendislerinde olduğu siparişçiler Tesla arabalarının hala kendilerine ulaşamaması üzerine isyan etmişti.

TESLA İFLAS MI ETTİ?

Tesla, Model 3 aracının üretimini California’da bulunan fabrikasında geçici olarak durdurduğunu bildirdi. Finansal kriz içerisinde olan Tesla’nın üretiminin durdurulmasına yönelik Tesla ve Space X CEO’su Elon Musk, otomasyonu iyileştirmek için 4-5 günlüğüne üretime ara verildiğini açıkladı. 

Bu yaza kadar 5 bin Model 3 aracı üreteceklerine önceki açıklamalarında yer ver Elon Musk, üretime ara verme kararına yönelik şirketin mali geleceğine ilişkin kaygıları arttırdığını belirtti.

'TESLA İFLAS ETTİ'

Elon Musk 1 Nisan'da, sosyal medyadan önemli bir haber vereceğini duyurduktan sonra, yaptığı paylaşımda "Tesla iflas etti" başlığı altında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sermaye toplamak için gerçekleştirdiği yoğun çabaların ardından, ki son çare olarak yoğun bir Paskalya Yumurtası satışı gerçekleştirmişti, Tesla'nın tamamen iflas ettiğini bildirmekten ötürü üzüntü duyuyoruz. Öylesine iflas etti ki, inanamazsınız."

Paylaşımdan sonra 'Bankwupt' (İflas) yazılı bir karton tutar şekilde kendi fotoğrafını yayınlayan Musk,"Elon, bir Tesla Model 3 aracının önünde "Teslaquilla" şişeleri tarafından çevrilmiş ve kendinden geçmiş bir halde bulundu, yanaklarında kuruyan gözyaşlarının izlerini görmek mümkündü.

Bu ileri görüşlü bir açıklama değil, çünkü, açıkçası, amacı ne olurdu?

Mutlu yeni aylar!" tweetini atmıştı.

TESLA HİSSELERİ DEĞER KAYBETTİ

Musk'ın şakasından önce elektrikli araç üretici şirketi Tesla'nın ölümle sonuçlanan bir kazayla anılması son bir yıldır yükselişte olan şirket hisselerinin en düşük seviyeye inmesine neden oldu.

Mart ayında yüzde 25 oranında hisse kaybına uğrayan Tesla, bu ayı yaşadığı en kötü ay olarak nitelendirmişti.  Morgan Stanley ve Moody’s tarafından Tesla’ya yönelik değerlendirmeler yapılmış ve Morgan Stanley Model 3 üretiminin hızlandırılması gerektiğini, Moody’s ise Tesla şirketinin kredi notu ve görünümünü negatif olduğunu bildirmişti.

Şu ana kadar 400 bin adet Model 3 siparişi alan Tesla, fabrikada bulunan çalışanların üretimin durdurulduğu sırada ücretsiz izinli sayılacaklarını ifade etti.

Son Güncelleme: 17.04.2018 11:08
Anahtar Kelimeler:
Model 3TeslaElon Musk
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.