Suyun Yeni Hali Bulundu

Süper iyonik buz adı verilen suyun yeni hali bulundu. İyonik buzun hem su hem buz özelliğini taşıdığı bildirildi.

Suyun Yeni Hali Bulundu

Süper iyonik buz adı verilen suyun yeni hali bulundu. İyonik buzun hem su hem buz özelliğini taşıdığı bildirildi.

08 Şubat 2018 Perşembe 16:25
255 Okunma
Suyun Yeni Hali Bulundu

Güneş sisteminde bulunan uzak gezegenlerin yapıtaşı olduğu düşünülen suyun yeni hali, süper iyonik buz keşfedildi. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, süper iyonik buzun çok yüksek ısıda olan güneş sisteminden uzak gezegenlerde bulanabileceği kanıtlandı.

1988 yılında bulunan yapının yıllarca yapılan incelemeler sonrası ancak bu zaman ne olduğu belirlendi. İki yıl boyunca deney ve 2 yıl boyunca da deneylerin analizleri testini yaptığını açıklayan Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarından Dr Marius Millot, “Oldukça zorlu deneyler sonunda elde ettiğimiz veriler ışığında yeni bilgiler edindik. Çalışma sonuçları süper iyonik buzun sadece deneysel kanıtlarla değil aynı zamanda suyun olağanüstü durumlarda gösterdiği davranışla ilgili tahminlerin sadece simülasyonlarda değil gerçek görüntülerle ispatladı.“ açıklamasını yaptı.

Bilim insanlarının uyguladığı lazerli şok sıkıştırma tekniği ile maddenin yapısı ile bilgiler edinirken, Uranüs ve Neptün gibi gezegenlerin yapı taşları hakkında bilgide edinildi.

Normal buzun aksine çok yüksek ısı ve basınçla oluşan suyun yeni hali, pozitif ya da negatif yük taşıyan atomlardan oluşuyor. Yapılan incelemelere göre ise yapısı katı bir halde bulunan oksijen iyonlarının etrafında dönen hidrojen iyonlarından oluşuyor.

Bilim insanlarının yaptığı 10 ile 20 nanosaniye arasındaki deney aşamalarında, iki elmasın arasına yerleştirdikleri buz parçasına, ısı ve basıncı artırmak için lazer ışınına maruz bırakarak, ısısını yaklaşık beş bin dereceye kadar yükseltip atmosferik basıncın iki katı kadar basınç uygulayarak süper iyonik buzun varlığı kanıtlandı.

 

Son Güncelleme: 08.02.2018 17:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.