Sınavlarda Elektronik Dönem Başlıyor

Ehliyet sınavları ve açık lise ile açık ortaokul sınavlarını yapan Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki seneden itibaren elektronik sınav sistemine geçecek.

Sınavlarda Elektronik Dönem Başlıyor

Ehliyet sınavları ve açık lise ile açık ortaokul sınavlarını yapan Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki seneden itibaren elektronik sınav sistemine geçecek.

01 Aralık 2017 Cuma 20:00
269 Okunma
Sınavlarda Elektronik Dönem Başlıyor

Adaylar için zulüm hâline gelen sınavlar için Milli Eğitim Bakanlığı düğmeye bastı. Bakanlığın yapacağı çalışmalar ile açık lise, açık ortaokul ve ehliyet sınavlarının tamamı ülkenin her yerinde elektronik ortamda yapılacak. Çalışmalarını hızlandıran bakanlık, bu dijital devrimi önümüzdeki sene içerisinde faaliyete geçirmeyi hedefliyor.

Sistem doğrultusunda seksen bir şehrin tamamında toplamda 124 adet elektronik sınav merkezi bulunacak. Bu merkezlerde sınavların elektronik olarak yapılabilmesi için Kalkınma Bakanlığı da destek verecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınavlarla ilgili birimi olan Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ehliyet almak için düzenlenen motorlu taşıt sınavlarını hâli hazırda internet üzerinden elektronik ortamda gerçekleştiriyor. Ancak bu uygulama, şimdilik yirmi dokuz şehri ve toplamda otuz iki salonu kapsıyor. Yapılacak çalışmalar doğrultusunda uygulama ülkenin her yerine yayılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kalkınma Bakanlığı ile ortaklaşa yapmış olduğu çalışmalar neticesinde yeni sistemde öncelik kalabalık ilçeler olacak. Kalabalık ilçelere kurulacak e-sınav merkezlerinden sonra ayrıca salonlar da açılabilecek. Açılacak elektronik sınav salonlarının kapasitesi bin kişiye kadar çıkabilecek. Ayrıca her salonda son teknoloji ekipmanlar da bulunacak. Bu doğrultuda açılan ilk salon başkentte bulunuyor. 

Bakanlığın, getireceği yeni sistem içerisinde düşündüğü yeniliklerden biri de engelli bireylerin daha rahat şartlarda sınava girmeleri için gerekli teknolojik çalışmaları yapması oldu. Buna göre muhtelif kolaylıklar engelli bireyler için sağlanacak.

Anahtar Kelimeler:
Milli Eğitim Bakanlığı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
M. İridiken 2017-12-02 18:19:34

İmtihanlar çıncalık ortamda yapılırsa neticeler de hemen açıklanabilir zira suallere verilen doğru ve yanlış cevap sayıları hemen imtihan sonrası hesaplanabilir.