Silikon Vadisi’nden Türkiye Cari Açığına Destek

Türkiye’nin dünya üzerindeki öncü teknoloji şirketi olma vizyonu ile çalışan Silikon Vadi kapsamındaki Netsia hakkında Selim Sarper ULAK projesi ile Türkiye’nin cari açığını azaltmaya katkı sağlayacaklarını bildirdi.

Silikon Vadisi’nden Türkiye Cari Açığına Destek

Türkiye’nin dünya üzerindeki öncü teknoloji şirketi olma vizyonu ile çalışan Silikon Vadi kapsamındaki Netsia hakkında Selim Sarper ULAK projesi ile Türkiye’nin cari açığını azaltmaya katkı sağlayacaklarını bildirdi.

03 Mart 2018 Cumartesi 14:41
273 Okunma
Silikon Vadisi’nden Türkiye Cari Açığına Destek

Selim Sarper, İspanya'nın Barcelona kentinde düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Merkezi Silikon Vadisi olan Netsia şirketine yönelik,  Türk Telekom iştiraki Argela'nın Telekom Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdürü Selim Sarper açıklamalarda bulundu. Dünyaya Netsia şirketi üzerinden teknoloji ihraç ettikleri açıklandı.

Türkiye’nin cari açığında azalma olmasına yönelik, yerli baz istasyonu projesi Dördüncü Nesil Haberleşme Sistemi Geliştirme (ULAK) geliştirdiklerini bildiren Sarper, "ULAK baz istasyonunu belli bir sayıda kurmalıyız. Bu iş, taş üzerine taş koymakla oluyor. ULAK'a ProgRAN gelecek. Dünyada ProgRAN'a sahip ilk baz istasyonu ULAK olacak. Ben bunu çok önemsiyorum. Bir baz istasyonu ne kadar yerli ise ULAK o kadar yerli. Yerli baz istasyonları, operatörlere daha verimli bir modelde hizmet sunacak, enerji tasarrufu da sağlayarak pek çok alanda operatörün ve en nihayetinde tüketicinin maliyetlerini azaltmasına imkan tanıyacak.

Yazılım Tanımlı Ağlar (MİLAT) projesi de Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın Argela'ya tek yüklenici olarak verdiği proje. Bu proje, şebekeleri uçtan uca güvenli hale getiriyor. Geçen yıl Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na 2 yıl içinde yaparak teslim ettik. Bu alanda da yetenek kazandık. MİLAT projesiyle, kamu kuruluşları ve bakanlıklar için 5G teknolojisiyle çalışan milli ve güvenli bir ağ altyapısı inşa ediliyor. Dolayısıyla kamu güvenliğinde kullanılacak bir konsept. Bu proje de yerlinin yerlisi. Dünyada Türkiye'yi ve bizi önemli oyuncular arasına sokacak." sözlerinde bulundu.

Argela olarak girişimcilik ruhuyla adım attıklarını belirten Sarper, "Teknolojileri yapmak için girişimcilere ihtiyaç var. Son yıllarda Türkiye'de, girişimci sayısında önemli artış yaşanıyor. Burada bize düşen görev, onlara verimli bir ortam sağlamaktır. Girişimcilerin fikrini büyük operatörlere sunmak için, imkanlar yaratmamız gerekiyor. Bu sayede o fikrin yayılmasını sağlamamız lazım. Burada oyunu düzgün kurmamız gerekiyor ki girişimciler yeşersin. Artık çok daha iyi bir yöne doğru gidiyor. Bu alanda Argela olarak inanılmaz hızlı gidiyoruz. Şampiyonlar ligi seviyesindeyiz." sözlerini kaydetti.

Silikon Vadisi bünyesi altında bir çok önemli çalışmalara imza attıklarını açıklayan Selim Sarper, "Bugünün dünyasında, operatör herhangi bir ürün satın aldığı zaman, onun donanım ve yazılımını birlikte alıyor. Bu da satıcıya bağımlılık yaratıyor. Bunu kırmanın yolu donanım ve yazılımı ayırmaktan geçiyor. Donanımı standart ve buluta koymaktan geçiyor. Yazılımı VNF (Sanal Ağ İşlevi) olarak yüklüyoruz. Kapasite optimum olarak kullanılıyor. Bu, uzun yıllarda olacak bir şey, çünkü transformasyon kısa sürede bitmiyor. Bir de ihale süreci var, 'Almışken fazla kapasite alayım' deniliyor ve gereksiz bir yatırım yapılıyor. Oysa ki standart donanımları buluta koyduğunuz zaman hepsini yüzde yüz kullanıyorsunuz. Gerektikçe bir tane daha koyuyorsunuz. Dolayısıyla bu transformasyon, donanım ve yazılımı ayrıştırarak buluta taşıyor." ifadesinde bulundu.


 

Son Güncelleme: 03.03.2018 14:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.