Sahte WhatsApp'ın İndirilme Sayısı Herkesi Şoke Etti

WhatsApp’ın adını kullanarak mağazada indirime açık hale getirilen uygulama 1 milyonluk indirme sayısına ulaşınca yakalandı.

Sahte WhatsApp'ın İndirilme Sayısı Herkesi Şoke Etti

WhatsApp’ın adını kullanarak mağazada indirime açık hale getirilen uygulama 1 milyonluk indirme sayısına ulaşınca yakalandı.

05 Kasım 2017 Pazar 15:53
251 Okunma
Sahte WhatsApp'ın İndirilme Sayısı Herkesi Şoke Etti

Dünyanın en çok indirilen anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın görsel ve isim anlamında benzerini üreten, reklamlardan para kazanmak için böyle bir yola başvurduğu öğrenilen uygulama yayından kaldırıldı.

Ünlü firmanın adını ve logosunu kullanarak insanları yanıltan bu uygulama, kişisel bilgilere herhangi bir şekilde zarar verme amacı taşımıyor. Amacı sadece reklamlar üzerinden para kazanmak olduğu belirtilen korsan uygulamanın toplamda 1 milyon indirme sayısına ulaştığı ifade ediliyor. Söz konusu uygulama geçtiğimiz günlerde bağlantı sorunu yaşamış ve milyonlarca insanın iletişimlerinde problem yaratmıştı. Korsan uygulama bu tip durumlarda daha çok indirme alırken, uygulamanın adı da Update WhatsApp Messenger olarak kaydedilmiş durumda.

Uygulamanın adını gören bir kullanıcı, WhatsApp’a bir güncelleme geldiğini zannediyor ve programı kuruyor. Programı açtığı andan itibaren reklam görünmeye başladıkça, uygulamayı yayınlayan kişi para kazanmış oluyor. Bu şekilde 1 milyon indirmeye ulaşan uygulama, Google tarafından alınan önlemler ile mağazadan kaldırılmış durumda.

Programın bu zamana kadar kaldırılmamış olması Google’ın bu konudaki dikkatsizliğini ortaya koyarken, konu hakkında tek ümit verici nokta ise, kullanıcıların bilgilerinin ele geçirilmemiş olması. Şayet indirilen cep telefonları üzerinden bilgilerin ele geçirilmiş olması durumunda daha büyük bir felakete yol açılabilirdi.

Buna benzer bir olay da Facebook’un benzeri bir uygulama ile gündeme gelmişti. Yine şirketin adını ve logosunu kullanarak mağazada uygulama yayınlayan bir kişi, 10 milyon indirilme sayısına ulaşmış ve daha sonra fark edilmişti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.