'PlasticRoad' Eylül’de Tamamlanıyor

Hollanda’nın Zwolle kentinde bisiklet yolu, plastik atıklardan geri dönüştürülerek yapılmaya başladı.

'PlasticRoad' Eylül’de Tamamlanıyor

Hollanda’nın Zwolle kentinde bisiklet yolu, plastik atıklardan geri dönüştürülerek yapılmaya başladı.

11 Haziran 2018 Pazartesi 16:43
95 Okunma
'PlasticRoad' Eylül’de Tamamlanıyor

Hollanda’nın Zwolle kentinde plastik atıklardan geri dönüştürülerek yapılmaya başlanan bisiklet yolu kullanıma sunuluyor. Dünya üzerinde bir ilk olan 'PlasticRoad' projesinin Eylül ayında tamamlanması bekleniyor. Geri dönüştürülmüş plastik atıklardan üretilecek olan bisiklet yolunun tamamlanması sonrasında bu yılın sonunda başka bir mühitte yol çalışması olacağı belirtildi.

Şu an hala test aşamasında olan projenin ilk 30 metresi tamamlandıktan sonra gerekli testler yapılacak ve buna uygun geliştirmeler söz konusu olacak. Hollanda’nın belediyesine göre ise geri dönüştürülmüş plastikten yapılan yolun çevreye uyumu ve dayanıklılık konusundaki testlerinin başarılı geçtiği ancak yine de bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini düşündüğü ifade edildi.

İnşaat şirketi KWS ile boru imalatçısı Wavin tarafından gerçekleştirilen 'PlasticRoad' projesi gibi yenilikçi ve sürdürülebilir projeler konusunda girişimcilere Hollanda'da belediyeleri destek oluyor. Zwolle Belediyesi'ne göre ise 'PlasticRoad' projesi hem çevrenin korunması için hem de sürdürülebilir ekonomi açısından önem arz ediyor.

Daha önce Hollanda'daki Krommenie kasabasında da, güneş panellerinden yapılan ve elektrik üreten bisiklet yolu yapılan "SolaRoad" adı verilen elektrik üreten bisiklet yolları, sonrasında Haaksbergen ve Groningen'de faaliyete geçti.

Anahtar Kelimeler:
HollandaPlasticroad
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.