NASA "Gökyüzünde Pi" Etkinliği Düzenledi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA), 14 Mart Dünya Pi Sayısı Günü dolayısıyla "Gökyüzünde Pi" başlıklı etkinlik düzenledi

NASA "Gökyüzünde Pi" Etkinliği Düzenledi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA), 14 Mart Dünya Pi Sayısı Günü dolayısıyla "Gökyüzünde Pi" başlıklı etkinlik düzenledi

14 Mart 2018 Çarşamba 19:35
150 Okunma
NASA "Gökyüzünde Pi" Etkinliği Düzenledi

Merkezin California'daki Jet İtki Laboratuvarı (JİL), 14 Mart Dünya Pi Sayısı Günü'nde çocukları ve meraklı yetişkinleri uzayla ilgili problemleri Pi sayısını kullanarak çözmeye çağırarak "Gökyüzünde Pi" başlıklı etkinliğini bu yıl da düzenledi.

NASA tarafından ilki 2014'te düzenlenen etkinlik kapsamında NASA, 6'ncı ve 12'nci sınıf öğrencileri için, bilim adamlarının Pi sabitini kullanarak çözdüğü gerçek uzay problemlerinden yola çıkarak soru oluşturuldu.

Etkinlikteki sorunun ilki NASA'nın güneş sistemi dışındaki öte gezegenleri keşfettiği Kepler Uzay Teleskobu'nu içeriyor. Soruda, Kepler'in Güneş Sistemi dışındaki bir yıldızda gözlediği parlaklık kaybı miktarından hareketle bu parlaklık kaybına yol açan yıldızın yörüngesindeki öte gezegenin büyüklüğünün hesaplanması talep ediliyor.

Bir diğer soruda ise güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter'in moleküler hidrojen tabakasındaki helyumun yüzde 10'unun yağmur olarak alt katmanlara aktığı ifade edilerek, 20 bin kilometre çapındaki katmanda ne kadar hidrojen kaybı olduğunun bulunması isteniyor.

Hemen ardından gelen soru ise NASA'nın 5 Mayıs 2018'de uzaya fırlatmayı planladığı Mars yüzey keşif aracı InSight ile ilgili hayali senaryoyu içeriyor. Bu soruda, InSight'in Mars yüzeyinde tespit ettiği hayali bir depremde depremin merkez üssünden keşif aracına kısa yoldan, uzun yoldan ve tam bir döngüyle ulaşan sinyallerin zamanı verilerek depremin dünya saatiyle ne zaman yaşandığının ortaya çıkarılması isteniyor.

Son soruda ise astronomların Ekim 2017'de keşfettiği, güneş sistemine öte galaksilerden geldiği tespit edilen ilk gök cismi olan Oumuamua asteroidi konu ediniyor. Soruda, uzunluğu genişliğinin 10 katı olan asteroidin kendi etrafındaki dönüşünü 7,3 saatte tamamladığı belirtilerek dönüşlerini kaç derece açıyla yaptığının hesaplanması talep edildi.

Söz konusu sayı bilim adamlarının çember uzunluklarını ve dairelerin alanını saptaman üzere kullandıkları bir sabit sayı. Çemberin çevre uzunluğu, çap uzunluğunun Pi katı, dairenin alanı ise yarıçap uzunluğun karesinin Pi katı olarak hesaplanıyor.

En basit rakamsal ifadesi 3,14 olan Pi sayısı, küsuratlı kısmı sonsuza kadar düzensiz olarak devam eden irrasyonel bir sayı. ABD Temsilciler Meclisi'nin 2009'da aldığı kararla 14 Mart "Dünya Pi Sayısı Günü" olarak kutlanıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.