NASA'dan Mars Taşları Keşfi

NASA, Mars yüzeyinde şerit halinde bulunan taşları, Dünya da bulunan yanardağ yamaçlarındaki çakıllara benzetti.

NASA'dan Mars Taşları Keşfi

NASA, Mars yüzeyinde şerit halinde bulunan taşları, Dünya da bulunan yanardağ yamaçlarındaki çakıllara benzetti.

19 Şubat 2018 Pazartesi 11:48
196 Okunma
NASA'dan Mars Taşları Keşfi

NASA'nın Mars keşif aracı olan Opportunity, Mars yüzeyinde şerit halinde taş formasyonları olduğunu keşfetti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin yaptığı açıklamada, "Opportunity'nin keşif faaliyeti yürüttüğü Perseverance Vadisi'nde tespit ettiği yüzey formasyonlarının Dünya üzerinde bazı dağ yamaçlarındaki çakıl taşı birikimlerini andırıyor." sözlerini aktardı.

Bilim adamları yaptığı incelemelerde, keşfedilen taş şeritlerin ıslak toprağın sürekli donması ve çözülmesiyle meydana gelen ufalanma ve yamaç eğimi yönündeki toparlanmanın sonucu oluştuğu ihtimalini düşünüyor. Bilim adamları taş şeritler için, rüzgar, toprak kayması ve diğer süreçlerin etkisini de incelemeye aldı.

NASA tarafından paylaşılan resimde, vadi yamaçlarında toprağın ve çakıl taşlarının paralel şerit veya dalgalar halinde yayıldığı, daha yoğun çakıl olan sıraların daha az çakıl olan sıraları belirli bir düzen içinde izlediği saptandı.

Bilim adamları tüm vadinin nasıl oluştuğu hakkında henüz bir bilgi edinemedi. Araştırmacılar, su, rüzgar veya buz aşındırması seçenekleri üzerinde duruyor ve çakıl taşlarının ve toprağın neden şeritler halinde yayıldığı hususunda farklı görüşler var. Keşfedilen taş şeritlerin Mars'taki bazı güncel değişimlerden ötürü mü oluştuğu yoksa eski Mars'taki yer oluşumlarının mirası mı olduğu inceleniyor.

Yapılan gözlemlerde, bilim adamları oluşan taş şeritlerin yüz binlerce yıllık çevirimler ile oluştuğu görüşünde. Mars'ın eksen eğikliğinin artması sonucu kutuplarında donmuş haldeki suyun bir kısmının buharlaşarak atmosfere yayıldığı, ardından kara ve buza dönüşerek ekvator çevresinde biriktiği incelendi.

Opportunity Misyonu Baş Araştırmacı Yardımcısı Ray Arvidson, "Olası bir açıklama, bu şeritlerin eksen eğikliğinin daha yoğun olduğu dönemde yamaçlara düşen karın mevsim değişimlerinde toprağı nemlendirmesi, ardından donma ve çözülme döngülerinin kayaları ve toprağı şeritler halinde biriktirmesi olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Endeavour Krateri'ndeki meteor kalıntılarının rüzgarla taşınarak Perseverance Vadisi'nin oluşturduğu oyukta toplandığı diğer ihtimaller arasında yer aldı. Opportunity bilim ekibi üyesi Robert Sullivan, "Kraterlerin yarattığı kalıntıların rüzgarla yayılması da aşındırma faktörlerinin rolünü açıklamayı zorlaştırıyor. Bu şeritlerin ne olduğunu bilmiyorum. Kimsenin de bu konuda kesin bir fikri olduğunu zannetmiyorum. Şu an yalnızca varsayımlar üzerine konuşuyoruz. Daha fazla veri edinmeye ihtiyacımız var." açıklamasını yaptı.

NASA'nın Mars keşif aracı programının parçasına dahil olarak 7 Temmuz 2003'te uzaya gönderilen "Mars Exploration Rover-B" (Mars Keşfi Aracı-B) ya da "MER-B" diye de isimlendirilen Opportunity'in, 25 Ocak 2004'te Meridiani Planum Platosu'na indiği kaydedildi.

Son Güncelleme: 19.02.2018 12:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.