Kısa Mesaj (SMS) 25 Yaşına Girdi

Tarihin ilk kısa mesajlaşma aracı olan SMS 25. yaşına girdi. İlk sms 22 yaşındaki bir vodafone çalışanı tarafından 'mutlu noeller' mesajı olarak bilgisayardan gönderildi.

Kısa Mesaj (SMS) 25 Yaşına Girdi

Tarihin ilk kısa mesajlaşma aracı olan SMS 25. yaşına girdi. İlk sms 22 yaşındaki bir vodafone çalışanı tarafından 'mutlu noeller' mesajı olarak bilgisayardan gönderildi.

04 Aralık 2017 Pazartesi 15:57
200 Okunma
Kısa Mesaj (SMS) 25 Yaşına Girdi

Zamanla tarihe karışan ve birçoğumuzun telefonunda kullanmadığı ‘sms’ yani kısa mesajlaşmanın 25. Yılına girildi. Bir dönem şu an da kullanılan whatsapp kadar aktif bir şekilde insanların birbirlerine mesaj ilettiği sms’in üzerinden tam 25 yıl geçmiş oldu.

Tarihteki ilk sms 2 Aralık 1992 tarihinde atılırken, Vodafone çalışanı Neil Papworth tarafından bir bilgisayardan gönderildi. ‘Mutlu Noeller’ yazan sms tarihin ilk kısa mesajıydı ve iletilen kişi Vodafone yöneticisi olan Richard Jarvis’e gönderildi.

Dönemin en popüler mesajaşma aracı olan sms, çıktığı zaman 160 karakterle sınırlandırılmıştı. İlk kez Nokia telefonlarla gelen sms 1993 senesinde kullanıcılarla tanıştı. Zamanla gelişim kazanan mesajlaşmaya gelen ilk emojiler Japonya’dan geldi.

Günümüze uzanan serüveninde kısa mesajlaşma sms, zaman içerisinde kullanımı azalırken birçok kişi whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarının çıkmasıyla kısa mesajlaşma için sms’i kullanmamaya başladı. En popüler olduğu dönemler 1990’lar ile 2000’li yılların başlarıydı.

İlk sms’i atan kişi Papworth, ilk çıktığı an bu kadar büyüyeceğini tahmin etmediğini söylerken, insanların zamanla mesajlaşma için sms’i kullanması ve bunun milyonlara ulaşmasının günümüzde birçok android telefonu uygulamasına örnek teşkil etmesinden bahsetti. Sms’lerde kullanılan emojilerin yeni nesil uygulamalarla kat kat geliştirilmesinin yanında temeli sms’den geçiyor. Papworth attığı noel mesajının artık tarihi bir değerini olduğunu belirtti.

Kısa mesajlaşma şuan da doğan nesil için pek bir şey ifade etmezken, 90’larda yaşayan birçok kişi için tarihi bir değere sahip.

Son Güncelleme: 04.12.2017 16:05
Anahtar Kelimeler:
SmsKısa Mesaj25.yıl
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.