İlk Baz İstasyonumuz Ulak Servis Vermeye Başladı

Türkiye’nin ilk ve yerli milli baz istasyonu ULAK, ASELSAN’ın ana yükleniciliğinde hayata geçerek servis vermeye başladı.

İlk Baz İstasyonumuz Ulak Servis Vermeye Başladı

Türkiye’nin ilk ve yerli milli baz istasyonu ULAK, ASELSAN’ın ana yükleniciliğinde hayata geçerek servis vermeye başladı.

17 Mayıs 2018 Perşembe 16:13
88 Okunma
İlk Baz İstasyonumuz Ulak Servis Vermeye Başladı

Türkiye’nin ilk ve yerli milli baz istasyonu ULAK, ASELSAN’ın ana yükleniciliğinde hayata geçerek servis vermeye başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın Kars Kültür Merkezi’ndeki açılış töreninde yaptığı konuşmada bilinçli bir şekilde haberleşme sektörünü büyütmek amacıyla çalışmalar kaydettiklerini ifade ederek, bakanlık olarak hedeflerinin ülkenin her köşesinde vatandaşa gelişmiş teknolojik olanakları ulaştırmak olduğunu belirtti.

ULAK Projesi için birinci fazda bin 799 yerleşim yeri için yerlilik oranının yüzde onda ön görüldüğünü, sonrasında ise bu oranı yüzde 43’e çıkardıklarını anlatarak; ikinci fazda ise bin 472 yerleşim yeri için de yerlilik oranının yüzde otuz olarak öngörüp yüzde elli dörde çıkardıklarını söyledi.

Bakanlık olarak böylelikle milli haberleşme sanayisinin oluşmasına destek verdiklerini vurgulayarak, ULAK’ın ilk, yerli ve milli 4,5G baz istasyonu olduğunu hatırlatarak, ulusal güvenliği oldukça yakından ilgilendiren haberleşme ile ilgili dev bir adım atıldığını söyledi.

Yaptığı konuşmada fiber optik altyapısının ortak kullanılmasına dönük projelerden de bahseden bakan Ahmet Arslan, konu ile ilgili olarak önümüzdeki hafta Binali Yıldırım’ın da katılımı ile bir lansman gerçekleştireceklerini açıkladı. Gelecek dönemlerde ise her operatörün yatırımlarının ayrı ayrı değerlendirileceğini vurgulayarak her bir operatörün yatırımının da 25 milyar lirayı bulacağını ifade ederek, Türk Telekom’un diğerlerinden bağımsız yatırımı durumunda ise on milyar lira ilave masrafla karşılaşılacağını belirtti. Aynı zamanda Space X firması tarafından fırlatılan deneysel uyduya da değinen Arslan, uydunun yörüngeye yerleştiğini hatırlatarak uydudan gelen verilerin de takip edildiğini kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.