İcat Etti, Tanıttı ve 5 Milyon Dolara Kiraladı

Mekatronik Yüksek Mühendisi Doğukan Esener Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin ilk girişimcilerinden biri olarak icat ettiği ısı reaktörünü kiraladı.

İcat Etti, Tanıttı ve 5 Milyon Dolara Kiraladı

Mekatronik Yüksek Mühendisi Doğukan Esener Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin ilk girişimcilerinden biri olarak icat ettiği ısı reaktörünü kiraladı.

19 Şubat 2018 Pazartesi 15:50
249 Okunma
İcat Etti, Tanıttı ve 5 Milyon Dolara Kiraladı

Mekatronik Yüksek Mühendisi Doğukan Esener Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin ilk girişimcilerinden biri olarak icat ettiği ısı reaktörünü kiraladı. 5 yıl için 5 milyon dolar kira bedeli belirlenen ısı reaktöründen Doğukan Esener’in elde edeceği kârın yüzde yirmi olduğu öğrenildi. İstanbul Ticaret Odası’nın bir iştiraki olan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM)’nin iş fikirlerinin ticari faaliyetlere entegresi ile ilgili çeşitli proje ve yatırımlara destek oluyor. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin aynı zamanda ilk girişimcilerinden biri olan Doğukan Esener, icat ettiği Isı Reaktörü Projesi ile adından sıkça söz ettirmeye başladı. Proje ile girişimciliğin bir adım ötesine giden Esener, yatırımcılığa soyundu. Projenin patenti ise 5 milyon dolara 5 yıl süre ile Türkiye’nin önemli makine üreticisi şirketlerinin biri tarafından kiralandı. Doğukan Esener’in kiraladığı bu projeden elde edeceği kârın yüzde yirmisini pay olarak alacağı öğrenildi.

Doğukan Esener tarafından icat edilen reaktörün su, yağ, sıvı gıdalar, endüstriyel sıvılar, petrol ürünleri vb gibi tüm akışkan ve sıvıları ısıtabildiği öğrenildi. Geliştirilen proje ile hem zaman hem de yer tasarrufu sağlayabilen reaktör ile Türkiye’deki lider gıda üreticilerinin de ilgilendiği öğrenildi. Geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen İnovasyon Zirvesi’ndeki BTM standı içerisinde projesini tanıtma fırsatı yakalayan Esener, patenti kiralamış olduğu makine firması ile de bu fuarda görüşmeye başladıklarını kaydetti. BTM ile sonraki süreçleri takip etmeyi öğrendiğini de dile getiren Esener’den sonra direktör İbrahim Elbaşı da kurumum parlak fikirlere ihtiyacı olduğunu ve kapılarının her zaman fikrini ticarileştirmek isteyenlere açık olduğunu vurguladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.