E-Ticaret Devi Drone Havalimanı İnşa Edecek

Çin'in en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan JD.com, teslimatlarını drone ile yapmak için kolları sıvadı.

E-Ticaret Devi Drone Havalimanı İnşa Edecek

Çin'in en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan JD.com, teslimatlarını drone ile yapmak için kolları sıvadı.

07 Aralık 2017 Perşembe 19:01
228 Okunma
E-Ticaret Devi Drone Havalimanı İnşa Edecek

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, e-ticaretle yoğun şekilde satış yapan bölgelerde kullanmak üzere kurye dronelar üretmeye başladı. Ancak bu durum, hava trafiğini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle iki yüz adet drone havalimanı da yapılacak. 

Çin’de, iki sene içerisinde yüz elli milyar dolarlık e-ticaret hacmine ulaşılması hedeflenirken, bu sayı Amerika Birleşik Devletleri’nin iki katı büyüklüğünde olacak. Bilhassa Çin’in kırsal bölgelerinde faaliyet gösteren e-ticaret firmaları da, kargo teslimatlarının daha hızlı yapılabilmesi için droneları kullanmaya başladı. Bu noktada büyük online ticaret pazarlarından olan JD.com sitesi, kırsal kesimler için toplamda iki yüze yakın drone havalimanı inşa edecek. Proje, 2020’ye kadar faaliyete geçirilmeyi bekliyor.

Şirket yetkililerin yaptığı açıklamalara göre Sichuan bölgesinden ulaştırılmak istenen bir ürün, bir günlük süre içerisinde farklı bir noktaya taşınabilecek. Bu, aynı zamanda taşımacılık maliyetlerinin de yüzde yetmiş oranında azaltılmasını sağlayacak. Ancak hava trafiğini olumsuz etkileyeceğe benzeyen droneların kullanımı için, firma drone havalimanları yapmak zorunda kalacak. İnşa edilmesi planlanan hava limanları, 2020 senesinde kadar tamamlanacak.

Sitede bulunan satıcıların yüzde onu, drone ile kurye teslimatı yapmayı şimdiden kabul etti. Satıcıların bulunduğu kırsal kesimdeki her yerleşim yeri, ortalama bir buçuk milyon dolar yıllık gelir elde etmiş oluyor. JD, drone çalışması ile bu gelirin daha hızlı bir şekilde katlanmasını amaçlayacak.    

Anahtar Kelimeler:
Jd.comDrone
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.