Çin’den Ay’da Tarım Hamlesi

Çin 2018 yılı sonunda ayda, bitki yetiştirme çalışmalarının olduğunu bildirdi. Bitkilerden sağlanan oksijenle ise ipekböceği üretimi sağlanacak.

Çin’den Ay’da Tarım Hamlesi

Çin 2018 yılı sonunda ayda, bitki yetiştirme çalışmalarının olduğunu bildirdi. Bitkilerden sağlanan oksijenle ise ipekböceği üretimi sağlanacak.

16 Nisan 2018 Pazartesi 15:56
141 Okunma
Çin’den Ay’da Tarım Hamlesi

Çin, ilginç bir deney çalışmaları içerisinde. Sonucundan henüz kendisi de emin olmayan Çin ayda bitki yetiştirmeye çalışacak. "Chang'e-4" isimli uzay aracını Aralık ayında Ay’a fırlatacağını bildiren Çin, patates ve hardalgillerden çiçekli bir bitki olan "farekulağı teresi”nin ekiminin yapılacağını bildirdi.

Ay'ın karanlık yüzeyindeki deney alanlarına ipekböcekleri yerleştirileceğini bildiren Çin, 18 santimetre uzunluğunda özel bir alüminyumdan yapılmış saksılar ve bir tüp ile birlikte Ay yüzeyine yerleştirilecek patates ve farekulağı tereleriyle oksijen üretmeyi hedefliyor.

Bitkilerden üretilen oksijeni ise, ipekböcekleri tarafından tüketilecek. İpekböceğinin ortaya çıkardığı karbondioksit ile bitkiler için tekrar fotosentez yapma kaynağı oluşturmayı planlayan Çin, güneş ışığının miktarını da ayarlayan özel tüpler aynı zamanda nem ve ortam sıcaklığını da belirleyerek bitkilerin durumunu dünyadaki uzmanlara anlatan raporlar gönderilmesini planlıyor.

Çin, Rusya ve ABD'den sonra Ay'a çıkan üçüncü ülke oldu.

Projenin başındaki isim Profesör Liu Hanlong "Deneyimiz, Ay'da uzun süreli bir yerleşim için bilgi edinmemizi sağlayabilir. Patatesi seçmemizin sebebi, bu bitkinin önümüzdeki yıllarda gerçekleşebilecek uzun uzay yolculuklarında, astronotlar için önemli bir besin kaynağı olabileceğini düşünmemiz" açıklamasında bulundu.

Anahtar Kelimeler:
çinAyTarım
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.