Broadcom'dan 100 Milyar Dolarlık Atak

Broadcom, bilişim devi olan Qualcomm için 100 milyar dolar teklifte bulundu.

Broadcom'dan 100 Milyar Dolarlık Atak

Broadcom, bilişim devi olan Qualcomm için 100 milyar dolar teklifte bulundu.

04 Kasım 2017 Cumartesi 20:00
218 Okunma
Broadcom'dan 100 Milyar Dolarlık Atak

Teknoloji sektörünün iki önemli dev ismi olan Broadcom ve Qualcomm, bugünlerde yeni bir iddia ile çalkalanıyor. Sektör içerisinde sunulan iddialara göre Kaliforniya merkezli Boradcom, ünlü çip üreticisi Qualcomm’u satın almak için 100 milyar USD önerdi. Konu hakkında iki büyük firmadan da herhangi resmî bir açıklama gelmemesine rağmen, uzmanlar bu birleşmenin olası olduğunu ve eğer birleşme gerçekleşirse sektörde iki yüz milyar dolarlık dev bir firmanın meydana geleceğini söylüyorlar.

Qualcomm, son günlerde Apple ile davalık olduğu haberleri ile çalkalanmaya devam ederken gündemdeki davanın konusu da netleşti. Buna göre Qualcomm; Samsung ve LG gibi Apple’a da çip üreten bir firma konumundayken, Apple tarafından Intel’e bilgi paylaşımı yapıldığı iddiasında bulunuyor.

Broadcom’un Qualcomm’u satın almasıyla ilgili bu yeni iddia da, henüz resmî açıklama gelmemesine rağmen iki firmanın hisse değerlerinde hızlı bir artışa sebep oldu. Yatırımcıların da bu birleşme hakkındaki müspet yorumları, Qualcomm’un Apple ile davalık olmasına neden olan Intel’in de değerini %1,6 düşürdü.

Eğer birleşme gerçekleşirse Qualcomm’un yakın tarihte Hollandalı NXP’ye yapmış olduğu otuz sekiz milyar dolarlık satın alma önerisinin de neyle sonuçlanacağı bilinmiyor. NXP’yi satın almak için girişimlerde bulunan bir diğer firma ise, şimdi Qualcomm’u satın almak isteyen Boradcom olmuştu. Tüm bu olaylardan sonra Avrupa Komisyonu Rekabet Kurulu, geçtiğimiz aylarda soruşturmaya yürütmeye başlamıştı.

Son Güncelleme: 04.11.2017 21:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.