Boston Dynamics Sağlamlık Testinde

Boston Dynamics’in Spot Mini adlı robot köpeği bu kez de “Sağlamlık Testi”ne tabii tutuldu.

Boston Dynamics Sağlamlık Testinde

Boston Dynamics’in Spot Mini adlı robot köpeği bu kez de “Sağlamlık Testi”ne tabii tutuldu.

21 Şubat 2018 Çarşamba 10:57
160 Okunma
Boston Dynamics Sağlamlık Testinde

Daha önce karşımıza çıkan Boston Dynamics’in Spot Mini’nin kapıyı açıp, robot arkadaşının da geçmesi için onu tutmasına şahitlik ettiğimiz videoya bir yenisi daha eklendi. Tanık olduğumuz videonun üstünden bir hafta sonra, önceki video ile aynı mekan da çekilmiş yeni video paylaşıldı.

Yeni yayınlana videoda bu kez bir şirket çalışanı da bulunuyor. SoftBank’ın sahipliğini yaptığı şirketin “Sağlamlık Testi” başlığı altında paylaşılan videoda, şirket çalışanı Spot Mini’nin kapıyı açmasını engellemeye çalışıyor. Şirket çalışanının eline aldığı hokey sopasıyla öncelikle, robot köpeğin kolunu geri itmeye çalışıyor, bu çabası başarısız kalan çalışanın, kapıyı tutarak bu kez de kapıyı açmasını engellemeye çalışıyor. Yaptığı çabaların Spot Mini’nin inatçılığına etkisi olmadığını gören çalışan yeni bir yöntem deneyerek, robotu arkasından sarkan kayıştan çekip sürükleyerek kapıdan uzaklaştırmaya çalışıyor. Video esnasında bu hareket neticesinden robottan bir parçanın koptuğu gözlemleniyor.

Şirket çalışanının pes etmesi üzerine, Spot Mini kapıya doğru tekrar yelteniyor ve görevini kusursuz bir şekilde tamamlıyor. Anlaşılan o ki, Spot Mini kafasına bir şey koyduğu zaman onu mutlaka yapmadan bırakmıyor.

Boston Dynamics tarafından, YouTube’da yayınlanan videonun açıklama bölümünde bu testin robotu sinirlendirmediğini veya ona zarar vermediği açıklandı. Fakat gördüğü üzeri Spot Mini’nin kafaya bir şeyi taktığı zaman karşısına çıkmamak gerekiyor.

 

Son Güncelleme: 21.02.2018 10:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.