Apple İnsansız Araç Teknolojisine Giriyor

Apple yapay zeka donanımına sahip, yeni düzenlediği aracın tanıtımını yaptı.

Apple İnsansız Araç Teknolojisine Giriyor

Apple yapay zeka donanımına sahip, yeni düzenlediği aracın tanıtımını yaptı.

11 Aralık 2017 Pazartesi 14:30
213 Okunma
Apple İnsansız Araç Teknolojisine Giriyor

Teknolojinin günümüz dünyasında bulunduğu yeri ve konumu anlatmak mümkün değil. Son dönemde teknolojiyi geliştiren birçok şirket bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Büyük yatırımlar yapılan sektör her defasında bizleri şaşırtıyor. Yapay zeka da bu teknolojinin bize sunduğu bir sistem aslında. Şirketler yapay zeka üzerine yoğunlaşıyorken, Apple’da bu firmalar arasındaki yerini almış durumda. Apple, şoförsüz araçlar üzerine uzun süredir çalışmalar sürdürürken hiçbir şekilde açıklama yapmamıştı. İnsansız araç projesini şirket sonunda kamuoyuyla paylaştı. Proje her ne kadar yeni başlamış olsa da ileri bir düzeyde proje tanıtımı yaptılar.

Projeyi detaylandıracak olursak Apple, ışığın az olduğu ortamlarda, cama gelen yağmur damlalarının mercekleri kapatması gibi olumsuz durumlarda yerleşik kamera sistemi kullanarak nesneleri daha iyi şekilde tanımlayabilecek. Yerleşik kameralar sayesinde, park edilmiş bir araç tarafından kapatılsa dahi yoldan geçen yayanın yerini tahmin edebilecek. Yapay zeka kullanılarak araca harita üzerinden yön verilip, acil durumlarda meydana gelebilecek sorunlardan korunmak için üç boyutlu harita oluşturma özelliği ile desteklenecek.

Apple geliştirdiği insansız sürüş yapabilen araçları ticari amaçla satıp satmayacağı belirsizliğini koruyor. Bir diğer yapılan plan ise şoförsüz servis aracı üretmek olan Apple, araçlarla ilgili tüm her şeyi kendi bünyesi içinde üretip geliştiriyor. Yaptığı çalışmaları dışarıya lisanslamayacak olan Apple, bu tarz sunumlarla Facebook, Google ve diğer teknoloji şirketlerine gidecek olan bilim inşalarını da bünyesinde tutmayı sağlayabilir.

Son Güncelleme: 11.12.2017 14:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.