Altın Çağda Bilim Sergisi Açılıyor

Mersin’de bilimsel bilgilerin daha geniş topluluklara iletilmesi amacıyla “Altın Çağda Bilim Sergisi” açılıyor.

Altın Çağda Bilim Sergisi Açılıyor

Mersin’de bilimsel bilgilerin daha geniş topluluklara iletilmesi amacıyla “Altın Çağda Bilim Sergisi” açılıyor.

19 Şubat 2018 Pazartesi 17:23
256 Okunma
Altın Çağda Bilim Sergisi Açılıyor

Mersin Büyükşehir Belediye’si tarafından halka ve öğrencilere açık, ücretsiz sergi yapılıyor. Kültür, sanat ve bilimsel etkinliklerin yapılacağı ’Altın Çağda Bilim Sergisi’ ücretsiz olarak halka sunuluyor.

23 Şubat saat 17:30’da cumhuriyet Alanı’nda açılacak olan sergi, bilimin çağlar içerisindeki icatları, gelişimi gibi konularda mekanik, optik, tıp, keşifler, uçuş, matematik, mimari, medrese, astronomi gibi farklı alanlardan oluşacak.

Dünya üzerinde ikinci kez gerçekleşecek sergi Mersin’de düzenlenerek, Mersin’in ardından tüm dünya gençlerini de 7. ve 16. yüzyıllar arasında yaşamış Türk ve İslam medeniyetine ait bilim insanları ile tanıştırmayı hedefliyor.

Yerli mühendisler ve uluslararası bilim platformunda önem kazanmış Türk ve İslam tarihi akademisyenleri ile çalışılarak, Türk ve İslam kültürünü en etkili şekilde anlatmak adına yapılan sergi, Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliği ile düzenleniyor.

Türkiye’de ve dünya üzerinde ikinci kez yapılacak olan sergide, İslam medeniyetinin gelişimine katkı sunan ve yeni buluşlar kazandıran bilim adamlarının eserleri bulunacak. Binlerce yıl öncesinin İslam coğrafyasında yaşamış, günümüz bilim ve teknolojisine büyük katkı sağlamış bilim insanlarının 7. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar olan ’Altın Çağ Dönemi’nde yaptığı icat ve keşiflerin sergilenip anlatılacağı sergi, Türkiye’de ikinci defa Mersin’deki ziyaretçilere sunulacak.

’Altın Çağda Bilim Sergisi’nin amacı Türk ve İslam medeniyetindeki bilim adamlarının yapıt ve keşiflerini paylaşarak gelecek için bu dahilerden ilham alınmasını ve görkemli geçmişin herkes tarafından öğrenilmesi olarak açıklandı.

Tıp alanında sergide yer alacak isimler, El Zehravi, gök bilimi konusunda Takiyüddin ve El Biruni’nin yanı sıra, iki kıta arasında planörle uçmayı başaran ilk insan olan Hezarfen Ahmed Çelebi, eserleri ile Avrupalı birçok mimara ilham kaynağı olan önemli başyapıtların mimari Mimar Sinan, tarım endüstrisi ve bitkiler konusunda çok önemli makineleri ve mekanizmaları geliştiren mühendislik dehaları El-Cezeri gibi Türk ve İslam medeniyetine ait birçok önemli bilim adamının buluşları sergilenen eserler arasında bulunacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
zerrin 2018-11-16 00:24:33

çok başarılı bir sergiydi.Umarım 2019' da tekrarı olur ve öğrencilerimizi götürebiliriz.