Airbus’un İlk Kullanıcısı Katar Havayolları Oldu

Uzun mesafeleri aktarmasız uçuş olarak sağlayan Airbus’ın ilk kullanıcı Katar Havayolları oldu.

Airbus’un İlk Kullanıcısı Katar Havayolları Oldu

Uzun mesafeleri aktarmasız uçuş olarak sağlayan Airbus’ın ilk kullanıcı Katar Havayolları oldu.

21 Şubat 2018 Çarşamba 12:50
165 Okunma
Airbus’un İlk Kullanıcısı Katar Havayolları Oldu

Airbus’un ürettiği yeni nesil uçaklarının ilk kullanıcısı Katar Havayolları oldu. Yeni nesil uçak A-350-1000’in business bölümündeki koltukların çift kişilik yatağa dönüşmesi dikkat çekti.

Qatar Airways tarafından ilk kez kullanılan A-350-1000, dünya da ilk olan business bölümündeki çift kişilik yatak teknolojisiyle 366 yolcu kapasitesine sahip.

Airbus’un üretimini yaptığı A-350’in ilk siparişçisi 76 adetle Katar Havayolları olmuştu. A-350-900 serisinden de 20 adet uçak teslim alan Doha merkezli şirketin, uzun menzilli 7 m gövdeye ve çift motora sahip olan 1000 serisini de filosuna eklemiş oldu.

15 bin km menzile sahip olan ve aktarmasız uçuş seferi gerçekleştiren A-350-100’in geliştirilen çift motor teknolojisi sayesinde yüzde 25’ten daha az yakıt harcadığı bildirildi. Uçağın büyük oranının kompozit gibi hafif malzemelerle üretildiği aktarıldı. Airbus’un 350 serisinde İngiliz Rolls Royce imalatı Trent XWB motor teknolojisi kullanılıyor.

Katar Havayolları Ambargo Sonrasında Türkiye Üzerinden Uçuş Yapmaya Başladı 

2017 Haziran’da Ortadoğu'da yaşanan sıkıntılar neticesinde 7 Arap ülkesi hava sahasını Katar'a kapatmıştı. Katar uçuşlarına büyük oranda zara veren hava sahası kapatmasına yönelik, BM toplantı gerçekleştirdi. Yapılan toplantı neticesinde kısmİ olarak BAE ve Bahreyn'in hava sahası açılımına izin verildi. Katar Havayolları CEO'su Akbar Al Baker, "Ambargodan çok önemli dersler çıkardık. Bu ambargonun bizi bitireceği iddia edilmişti. Ama ambargo Katar Havayolları'nı ve Katar'ı güçlendirdi. Ambargo bizi büyüttü" açıklamasında bulundu.

Yaşanan ambargo sonrasında uçuşlarının büyük bölümünü İran ve Türkiye üzerinden yapan Katar Havayolları, bazı hatlarda uçuş süresini uzattı. Türkiye'de İstanbul Atatürk, Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa'dan sonra Katar Havayolları Adana'ya da uçmaya başladı. Şirketin Nisan ayından itibaren yeni noktasının Hatay olacağı açıklandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.