ABD'nin Huawei yaptırımına Microsoft tepki verdi

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei ürünlerinin ABD'de, ABD hükümeti tarafından satışının engellenmesine Microsoft'tan tepki geldi.

ABD'nin Huawei yaptırımına Microsoft tepki verdi

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei ürünlerinin ABD'de, ABD hükümeti tarafından satışının engellenmesine Microsoft'tan tepki geldi.

10 Eylül 2019 Salı 14:50
879 Okunma
ABD'nin Huawei yaptırımına Microsoft tepki verdi

Çinli Huawei şirketinin teknoloji ürün satışlarına ABD tarafından yaptırım uygulanması  Microsoft tarafından mantığa ve hukuka aykırı olarak değerlendirildi.

Microsoft Başkanı Brad Smith, ABD hükümetinin Huawei'ye olan tutumunu eleştiri yağmuruna tutarak, yaptırımların mantığa ve hukuka uygun olması gerektiğini, yapılanın haksızlık olduğunu söyledi. Microsoft Başkanı Brad Smith, ABD hükümetinin Huawei'ye yönelik tutumunu eleştirerek, yaptırımları haksız bulduğunu bildirdi.

ABD'nin ekonomi dergilerinden Bloomberg Business'a röportaj veren,Brad Smith, ABD hükümetinin Çinli Huawei şirketine yönelik teknoloji satışını baltalayan yaptırımlarının Amerika'nın değerlerine ters düştüğünü, bu tip yaptırımlarım gerçekliğe, mantığa ve hukuka uyması gerektiğini ifade etti.

Smith ABD Başkanı Donald Trump'ın otelcilikteki deneyimine atıfta bulundu ve "Bir teknoloji şirketine, 'ürünlerini satabilirsin fakat işletim sistemi ve çip alamazsın' demek, 'bir otele hizmet verebilirsin fakat odalarına yatak koyamaz, restoranında yemek bulunduramazsın' demekle eş değer. Bu yaklaşım, şirketin durumunu tehlikeye atıyor." dedi.

Smith, global teknoloji liderliği içinvar olan teknolojinin tüm dünyaya sunulması gerektiğinin önemine dikkat çekerek, küresel teknolojinin yalnızca hükümetlerin gerçek bir iş birliği ile yönetebileceğini kaydetti. 

ABD Başkanı Donald Trump, dış ticaret yasağı olanlara Huawei'nin telekomünikasyon ekipmanlarını da eklemiş, ardından ABD'li olmayan teknolojileri ve servislerinin engellenmesi anlamında "ulusal ekonomik acil durum" ilan etmişti.

Bu karar sonrası  ABD'li Google, Intel, Broadcom, Qualcomm ve Xilinx gibi  dev teknoloji şirketleri Huawei ile olan ilişkilerini durduklarını ve ürün tedariki sağlamamayı duyurmuşlardı.

Google,aralarında Google Maps ve YouTube gibi uygulamaların da olduğu Google uygulamalarının Huawei'nin yeni telefon modellerinde bulunmayacağını açıklamıştı.

Bu yaptırımlar sonrası Huawei ise kendi işletim sistemi ve donanımlarını geliştirdiğini ilan etmişti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.