ABD'de Facebook'a tekelcilik soruşturması

ABD’de sosyal medya sitesi Facebook 8 eyalet tarafından tekelcilik soruşturmasıyla gündemde.

ABD'de Facebook'a tekelcilik soruşturması

ABD’de sosyal medya sitesi Facebook 8 eyalet tarafından tekelcilik soruşturmasıyla gündemde.

07 Eylül 2019 Cumartesi 09:00
26 Okunma
ABD'de Facebook'a tekelcilik soruşturması

New York Başsavcılığı Facebook için tekelcilik soruşturması başlattı. New York öncülüğündeki soruşturmaya Colorado, Florida, Iowa, Nebraska, North Carolina, Ohio, Tennessee ve Washington DC başsavcılıklarının destek verdiği 8 eyalet de dahil oldu.

New York Başsavcısı Letitia James, soruşturmanın, “Facebook’un sektördeki hakimiyeti ve bu hakimiyetten kaynaklanan potansiyel rekabet karşıtı davranışlarının" incelenmesini içerdiğini kaydetti.

James açıklamasında, “Dünyanın en büyük sosyal medya platformu dahi yasalara uymalı ve tüketicilere saygı duymalı. Facebook’un rekabeti engelleyip engellemediğini ve kullanıcıları tehlikeye atıp atmadığını araştırmak için oluşturulan partiler üstü başsavcılar koalisyonunun lideri olmaktan gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Facebook Eyalet ve Yerel Politikalar Başkan Yardımcısı Will Castleberry soruşturma açılmasının ardından yaptığı açıklamada, yaratıcı ve rekabetçi olmazlarsa başarılı olmayacaklarını öne sürerek  çalışmalarını ve hizmetlerini savundu.

Castleberry, “Başsavcılarla genel olarak yapıcı bir şekilde çalışacağız ve faaliyet gösterdiğimiz rekabet ortamı hakkında görüşmelere hazırız.”diye konuştu.

Wall Street Journal tarafından yapılan diğer bir haberde de, Teksas Başsavcısı Ken Paxton öncülüğünde Google'ın sahibi olduğu Alphabet şirketine önümüzdeki hafta ayrıca tekelcilik ve rekabete aykırı davranışlar nedeniyle soruşturma açılmasının beklendiği kaydedildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.