15. Uluslararası ODTÜ Robot Günleri

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Robot Topluluğu tarafından bu yıl 15'incisi düzenlenen Uluslararası ODTÜ Robot Günleri etkinliği bugün startını verirken, etkinlikte lise ve üniversite öğrencilerinin robotları sergileniyor.

15. Uluslararası ODTÜ Robot Günleri

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Robot Topluluğu tarafından bu yıl 15'incisi düzenlenen Uluslararası ODTÜ Robot Günleri etkinliği bugün startını verirken, etkinlikte lise ve üniversite öğrencilerinin robotları sergileniyor.

03 Mart 2018 Cumartesi 12:05
105 Okunma
15. Uluslararası ODTÜ Robot Günleri

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde organize edilen etkinlikte, ülkemizin farklı kentlerinden lise ve üniversite öğrencilerinin robotlarının yanı sıra İran, Güney Kore, Hırvatistan ve Romanya'dan katılımcıların projeleri sergileniyor.

Etkinliğin açılışında konuşan ODTÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Konukseven, ODTÜ Robot Günleri etkinliğinin robot teknolojilerini topluma tanıtmayı ve bu alana ilgi duyanları bir araya getirerek robot teknolojilerini geliştirmeyi amaçladığını ifade etti.

Konukseven, gençlerin Türkiye'nin kalkınmasına büyük katkılar sağlayabileceğini vurgulayarak, "Kendi teknolojisine sahip olmayan, geliştiremeyen bir ülkenin bağımsızlığından söz etmek mümkün değildir. Bugün ve gelecekte Türkiye'nin ulusal ve uluslararası alanlarda saygınlığını artırabilmesi için kendi teknolojisine sahip olmalı ve geliştirmelidir. Türkiye'nin saygınlık düzeyi öğrencilerimizin gelecekteki başarılarına bağlıdır." ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. İlhan Konukseven, gençlerin gösterdiği başarının ülkenin sanayi yapılanması, uluslararası düzeyde rekabet edebilir kritik teknolojilerin geliştirilmesi, stratejik, yaratıcı ve fark yaratan iş fikirlerinin üretilmesi, enerjinin etkin ve verimli kullanılarak sürdürülebilir şekli almasına etki yapabileceğini sözlerine ekledi.

"YOLCULUĞUMUZ 2 ROBOTLA BAŞLADI"

Etkinlikte konuşan bir diğer isim ODTÜ Robot Topluluğu Yürütme Kurulu Başkanı Kağan Sarıbaş ise 2000 yılında kurulan topluluklarının robot biliminin Türkiye'de tanıtılması, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için faaliyetlerde bulunuduğunu aktardı. 

Sarıbaş, organize ettikleri etkinliğin robot yarışmalarının öncüsü olmasından dolayı gurur duyduklarını belirterek, "2 robotla başlayan bu yolculuğumuzun 18 senenin sonunda Türkiye'de robotiğin ilerlemesi amacına bir adım daha yaklaştığını görüyoruz ve gelecek için daha fazla hayal kurarak daha büyük hedefler koyuyoruz." dedi.

Pazartesi gününe kadar devam eden etkinlikte, "otonom İHA, labirent çözen, çizgi izleyen, arama-kurtarma, inovasyon ve çöp toplayan" olmak üzere 6 ayrı kategoride yarışmalar

İlki 2002'de gerçekleştirilen ve Türkiye'nin ilk ve en köklü robot yarışmaları organizasyonu niteliğindeki Uluslararası ODTÜ Robot Günleri, robotların işlevleri ve kullanım alanları hakkında detaylar vermeyi, robot dünyasına ilgi duyanları bir araya getirerek bilgi alışverişini sağlamayı amaçlıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.