Türkiye İthalatı Çok Seviyor

Türkiye, dünyanın en büyük dördüncü ceviz yetiştiricisi olmasına rağmen, ceviz ithalatı ihracatından daha fazla durumda.

Türkiye İthalatı Çok Seviyor

Türkiye, dünyanın en büyük dördüncü ceviz yetiştiricisi olmasına rağmen, ceviz ithalatı ihracatından daha fazla durumda.

03 Aralık 2017 Pazar 18:05
230 Okunma
Türkiye İthalatı Çok Seviyor

Dünyada en fazla dördüncü ceviz üreticisi olan Türkiye, bu sene içerisinde yirmi iki milyon dolarlık ceviz ihracatı yaptı ancak buna rağmen yüz yetmiş iki milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından açıklanan istatistikî verilerde, dünya ceviz üretiminin yaklaşık yüzde beşini ülkemizin karşıladığını ifade etti.

Başkan, açıklamalarında; Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini barındıran cevizin sağlığa çok yararlı olduğunu ve kolesterolü de düşürdüğünü bildirdi. Aynı zamanda kalp hastalıklarını da önlediği bilinen ceviz üretiminde en fazla paya sahip ülke Çin konumunda. Çin, dünya ceviz üretiminin yüzde kırk altıdan fazlasına tek başına sahip durumda. Çin’i, yüzde on beşlik oran ile Amerika Birleşik Devletleri takip ederken, üçüncü sıra konumundaki komşumuz İran ise yüzde beşlik ceviz üretimine sahip.

Her geçen gün ceviz tüketiminin arttığını ifade eden Şemsi Bayraktar, Türkiye’nin de cevizin anavatanı olması bakımından çok önemli bir konumda olduğunu belirtti. Bayraktar’ın açıklamalarına göre geçtiğimiz sene elli sekiz bin ton ithal edilen kabuklu cevize karşılık, altı bin tonluk kabuksuz cevizin ithal edildiği öğrenildi. Buna göre Türkiye ithal ceviz hastalığından kurtulamıyor. Geçen sene ceviz ithalatına ödediğimiz toplam para yüz yetmiş iki milyon doları aşmış durumda. En fazla ithalatı altmış dört milyon dolar ile Amerika Birleşik Devletleri’nden yapıyoruz.

Son Güncelleme: 03.12.2017 20:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.