TÜDEF'ten Açıkta Satılan Gıdalar Uyarısı

TÜDEF her hafta kurulan sebze-meyve pazarları ve mahallelerdeki marketlerde açık satılan satılan tereyağı, bal, peynir gibi gıdaların satın alınmaması uyarısında bulundu.

TÜDEF'ten Açıkta Satılan Gıdalar Uyarısı

TÜDEF her hafta kurulan sebze-meyve pazarları ve mahallelerdeki marketlerde açık satılan satılan tereyağı, bal, peynir gibi gıdaların satın alınmaması uyarısında bulundu.

Esin Sina
Esin Sina
31 Ağustos 2017 Perşembe 12:44
110 Okunma
TÜDEF'ten Açıkta Satılan Gıdalar Uyarısı

Tüketici Dernekleri Federasyonu Gıda Komisyonu tarafından küçük market ya da mahalle pazarlarında açık olarak satılan bazı gıda ürünleri hakkında incelemelerin düzenli yapıldığı, bu ürünlerin satın alınmaması gerektiği uyarısı yapıldı. 

TÜDEF Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, pazar ve marketlerde sağlıksız ürün tespiti yapıldığını, kontrollerin arttırılması gerektiğinin altını çizerek, markası belli olmayan açık olarak satılan gıda ürünlerinin sağlık için tehdit olmaya devam ettiğini belirtti. Özellikle tereyağı, peynir ve bal gibi ürünlerin açıkta satıldığını, satan kişinin bu ürünlerde kazancının yükselmesinin vatandaşın sağlığının zarar etmesi olduğunu kaydeden Vargı açık gıda ürünlerinin alınmaması konusunda uyarıda bulundu.

Yaptıkları incelemelerin sonuçlarının tüketici sağlığı açısından vahim durumda olduğuna dikkat çeken Vargı, yaz aylarında bunun daha da tehlikeli boyut kazandığını, pazarlarda ve bazı marketlerde açık ürünlerin gıda mevzuatında yer almadığı halde satıldığını kaydetti.

TÜDEF Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, pazarlarda satılan açık ürünlerin daha önce denetlendiğini ve incelendiğini belirterek, incelemelerle ilgili ayrıntıları paylaştı. Vargı tereyağlarının margarinden dönüştürüldüğünü, papates nişastası eklenerek renk verildiğini tereyağı esansı ve asidiyle de tereyağıymış gibi inandırdıklarını söyledi. Sahte tereyağlarının tüketici tarafından anlaşılamadığını bu nedenle açık gıda alınmamasının gerektiğini belirten Vargı, ürünleri satan işletmelerin veya şahısların adının açıklanmamasının sahte ürün satışlarının devam etmesine yol açtığının altını çizdi.

Peynirlerin -10 derece dolaplarda muhafaza edilmesi gerektiğini, ancak pazarlarda gördükleri muhafazanın ıslatılmış bez altı olduğunu söyleyen Vargı, 40 derece sıcaklıklarda bunun yapıldığını, fotoğrafla belgelenen durumla ilgili tüm uyarı ve açıklamalara rağmen satışların devam ettiğini gördüklerini ifade etti. Vargı, sahte açıkta satılan balın balmumu petek, mısır şerbeti ve bal esansının karıştırılıp kaynatılmasıyla yapıldığı, 5 lira maliyet ve 40 lira satış bedeli konduğu bilgisini paylaştı. 

Vargı, ilgili yetkililere sorumlulukları altındaki bölgelere daha sıkı denetim yapma çağrısını yaparak, sağlığa zararlı olmaları yanı sıra dürüst işletmeciler için haksız rekabetin oluştuğuna da dikkat çekti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.