TÜBİTAK, Yeni Yerli Silah Üretimi Gerçekleştirdi

TÜBİTAK SAGE tarafından üretilen yeni silah, güdümsüz füzelere yeni menziller ve güdüm özelliği getirecek.

TÜBİTAK, Yeni Yerli Silah Üretimi Gerçekleştirdi

TÜBİTAK SAGE tarafından üretilen yeni silah, güdümsüz füzelere yeni menziller ve güdüm özelliği getirecek.

04 Aralık 2017 Pazartesi 22:43
317 Okunma
TÜBİTAK, Yeni Yerli Silah Üretimi Gerçekleştirdi

TÜBİTAK tarafından yeni yerli silah unsuru üretildi. Kurumun Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen projesinde, hava araçlarına entegre edilebilen yeni bir silah sistemi geliştirildi. Geliştirilen silah, protokol üyelerinin katılımıyla kamuoyuna tanıtıldı. 

Son yıllarda artış yaşanan milli unsurdaki silah üretimleri, böylece bir gelişme daha kaydetmiş oldu. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen bu silah, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılacak. Temel amacı, savaş uçaklarında kullanılan güdümsüz bombalara, hem menzil hem de güdüm kazandırmak olan bu silah sistemi seri üretime de başlayacak. 

Projenin tanıtım toplantısında konuşan TÜBİTAK Başkanı Ahmet Arif Ergin, önemli bir silahı envantere eklemenin kendilerini oldukça mutlu ettiğini belirtti. Başkan, savaş uçaklarımızın hedefe çok yaklaşarak bombardıman yaptıklarını ve bunun da hedefe yakın olmaktan kaynaklı kimi sorunlara yol açtığından bahisle, yeni üretilen silahın bu sorunu ortadan kaldıracağını belirtti. Başkan aynı zamanda üretilen yeni silahın, yüz kilometrelik menzil dâhilinde ateşlenebildiğini ifade etti.

Yeni yapılan silah, beş yüz ve bin librelik bombaların üzerine konulabilecek. TÜBİTAK tarafından üretilen silah, mevcutta bulunan bombaları daha da hassaslaştıran ve uzun menzile gitmelerini sağlayan ek bir modül niteliğinde. Buna göre milli imkânlar ile üretilen yeni silah, TÜBİTAK SAGE tarafından kamuoyuna tanıtılmış oldu. Silahın, yakın zamanda seri üretime geçmesi bekleniyor.

Anahtar Kelimeler:
Yerli Silah
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.