TOMA'dan Sonra Hızır Devreye Giriyor

Bir Türk firması, hibrit teknoloji ile çalışan ilk zırhlı muharebe aracını geliştirdi. Aracın ismi ise Hızır.

TOMA'dan Sonra Hızır Devreye Giriyor

Bir Türk firması, hibrit teknoloji ile çalışan ilk zırhlı muharebe aracını geliştirdi. Aracın ismi ise Hızır.

08 Aralık 2017 Cuma 00:13
259 Okunma
TOMA'dan Sonra Hızır Devreye Giriyor

Türkiye’de Gezi Olayları ile birlikte toplumun gündemine giren Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı, yani TOMA, bugünlerde biraz daha teknolojik hâle geliyor. Katmerciler şirketinin ürettiği zırhlı muharebe aracı olan Hızır, TOMA’nın daha sessiz varyasyonu olmakla birlikte hibrit teknolojisini kullanıyor.

Firma yetkilileri, gazetecilere verdiği bilgide muhtelif araçlar imâl ettiklerini, yedi sene öncesinde de TOMA için proje geliştirmeye başladıklarını ifade etti. Firma, hâli hazırda zırhlı iş makineleri ile insansız kara araçları gibi savunma sanayine katkı sağlayacak ürünler geliştiriyor. Üretilen ürünlerin daha geniş yelpazede sunulması için Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni fabrika açıldığını belirten firma yetkilileri, yapay zekâ ile üretilen sistemler ve hibrit teknolojileri ile füze savunma sistemlerinin de iş planlarına dâhil ediğini ifade etti.

İhracat konusunda da çalışmalar yapan firma, NATO tedariki için Portekiz ordusuna teklif götürdüklerini ve teklif götüren iki firmadan biri olduklarını belirtti. Bir Türk firmasının Avrupa başta olmak üzere dünyanın diğer coğrafyalarında da savunma sanayi için bu tarz gelişmeler göstermesinin umut verici olduğunu belirten yetkilileri, konu ile ilgili özgüvenlerinin de yüksek olduğunu ifade ettiler.

Yeni üretilen Hızır isimli araç ise, hibrit teknoloji ile ASELSAN ortaklığında gerçekleştirilmiş. Önümüzdeki aylarda ilk testleri gerçekleşecek olan araç, Türkiye’nin de üretilen ilk hibrit teknolojiye dayalı zırhlı muharebe aracı unvanını taşıyor.

Anahtar Kelimeler:
TomaHızır
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.