Tarım ve Çiftçi Dünyasına Müjdeli Haber

Bakanlar Kurulu, bu sene içerisinde yaşanan doğal afetlerden en az yüzde otuz derecede zarar gören çiftçilerin kredilerini bir sene erteledi.

Tarım ve Çiftçi Dünyasına Müjdeli Haber

Bakanlar Kurulu, bu sene içerisinde yaşanan doğal afetlerden en az yüzde otuz derecede zarar gören çiftçilerin kredilerini bir sene erteledi.

01 Aralık 2017 Cuma 18:11
186 Okunma
Tarım ve Çiftçi Dünyasına Müjdeli Haber

Sene içerisinde zor günler yaşayan çiftçilere, Bakanlar Kurulu müjdeli haberi verdi. Buna göre 2017 içerisinde çiftçiler, doğal afetler sebebiyle üretimde sorun yaşamışlardı. Bakanlar Kurulu, çiftçilerin üretim nakıslıklarına çözüm olması açısından Tarım Kredi Kooperatiflerinden ve Ziraat Bankası’ndan çekilen tarım kredilerinin bir sene sonraya ötelenmesine karar verdi.

Çiftçileri sevindiren bu durum karşısında ilk açıklamayı Başbakan Binali Yıldırım yaptı. Başbakanın açıklamalarına göre Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararlarda 1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında faaliyet gösteren çiftçiler %30’luk zarar görmelerinin tespit edilmesi hâlinde kredi erteleme faydasından yararlanabilecek. 

Toplamda seksen bin çiftçinin yararlanması beklenen karardan önce ilk sinyalleri geçtiğimiz ay Antalya’da meydana gelen hortum felaketinden sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba vermişti. Fakıbaba, zararın derhal tespit edilerek çiftçiler nezdinde karşılanacağını söylemişti.

Öte yandan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde verilen bir önergeye yanıt veren banka, Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını ödeyemeyen çiftçilerin toplamda yedi bine yaklaştığını açıklamıştı. Mevcutta Çiftçi Kayıt Sistemine göre iki milyonun üzerinde çiftçi bulunduğunu belirten bakan, sadece Niğde’de on beş binden fazla çiftçinin bulunduğunu açıkladı.
CHP tarafından verilen önergeyi yanıtlayan bakanın açıklamalarına göre 6609 çiftçi, kredi borçlarını ödeyemedikleri için icralık duruma gelmiş bulunmaktalar. Bu çiftçilerin de alınan karardan yararlanıp yararlanmayacakları henüz bilinmiyor.

Anahtar Kelimeler:
Ziraat BankasıTarım Kredi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.