Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İle Görüştü

Ankara Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Putin - Erdoğan görüşmesi sonrasında ortak basın toplantısı düzenlendi.

Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İle Görüştü

Ankara Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Putin - Erdoğan görüşmesi sonrasında ortak basın toplantısı düzenlendi.

11 Aralık 2017 Pazartesi 23:49
164 Okunma
Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İle Görüştü

Son zamanlarda Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşmasına vesile olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmelerine bir yenisi daha eklendi. Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen baş başa görüşme sonrasında ortak basın toplantısı yapan iki lider, önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklama ile Türkiye ve Rusya’nın sürekli daha büyük işbirliği içerisine girdiklerini ve randımanlı bir şekilde çalışma ortamı yaratıldığını ifade ederek Rusya ile aramızdaki ticaretin yüzde otuz oranında artış gösterdiğini belirtti. Recep Tayyip Erdoğan, görüşmelerinin ana konusunu Kudüs meselesinin oluşturduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının tüm dünyada sorun ve tepki yarattığını ifade ederek, kararın hem Hıristiyan hem Müslüman hem de Yahudiler nezdinde hayal kırıklığı meydana getirdiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı, Putin ile yaptıkları görüşme sonrasında S-400 füzeler ile ilgili de meselelerin görüşüldüğünü ve konu ile ilgili çalışmaların bu hafta içerisinde tamamlanacağını ifade etti. Erdoğan ayrıca Rusya Devlet Başkanı Putin’le güncel Suriye konusu hakkında da görüş alışverişinde bulunduğunu belirterek Soçi’de görüşme yapacaklarını belirtti.
Putin ise, Kudüs’ün durumunun beynelmilel sahada doğru temaslar nezdinde belirlenmesi gerektiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmenin olumlu geçtiğini belirtti. İki ülke arasındaki işbirliğinin yükselerek devam ettiğini söyleyen Putin, ticari engellemelerin de ortadan kaldırıldığını beyan etti.

Anahtar Kelimeler:
PutinErdoğan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.