Pelosi, İran'a askeri müdahaleyi desteklemiyor

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, İran'a askeri müdahaleyi desteklemediğini söyledi.

Pelosi, İran'a askeri müdahaleyi desteklemiyor

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, İran'a askeri müdahaleyi desteklemediğini söyledi.

21 Eylül 2019 Cumartesi 08:04
42 Okunma
Pelosi, İran'a askeri müdahaleyi desteklemiyor

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, geçtiğimiz hafta Suudi petrol tesislerine düzenlenen saldırı nedeniyle İran’a yapılacak olası bir askeri harekatı “kesinlikle” desteklemediğini belirterek, “Bir gazeteciyi doğrayan ve kalıntılarını kimyasal maddelerle eriten bir kişinin karşısında oturuyorlar. Suudi Arabistan'ı korumak ve savunmak için hiçbir sorumluluk görmüyorum. Bu hangi anlaşmanın bir parçası?" dedi.

California Demokrat Vekili Pelosi, Ulusal Halk Radyosu’na (NPR) verdiği röportajda Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’dan bahsederek İran’a yapılcak olası bir askeri operasyona

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik ekonomik yaptırımların ötesine gitmeyeceğine inandığını belirten Pelosi, “Başkan Trump’ın İran’ı vuracağını düşünmüyorum. Ülkemizde bir savaşa gidecek iştah olmadığını biliyor.” diye konuştu.

Pelosi’nin bu değerlendirmesi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 14 Eylül’de Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan saldırıdan sorumlu tuttuğu İran’a yönelik uluslarası destek için çıktığı Orta Doğu ziyareti nedeniyle geldi.

Pompeo, uçakta gazetecilere, Saudi Aramco'ya ait petrol tesislerinin vurulmasından İran'ı sorumlu tuttuğunu yeniden belirtmiş ve saldırıyı ilk kez "savaş nedeni" olarsk tanımlamıştı.

Trump da perşembe günü, Suudi Arabistan'daki petrol tesisleri saldırısından sonra İran ulusal bankasına yaptırım uyguladıklarını duyurmuştu.

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüştü.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından haziran ayında açıklanan raporda Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan sorumlu tutulmuş, aralarında Veliaht Prensi bin Selman'ın da bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar olduğuna işaret edilmişti.

Son Güncelleme: 21.09.2019 08:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.