İstanbul'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu

İstanbul Kaçakçılık Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, 8.30 metre uzunluğunda 300 yıllık hat yazma ve pek çok değerli tarihi eser ele geçirildi.

İstanbul'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu

İstanbul Kaçakçılık Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, 8.30 metre uzunluğunda 300 yıllık hat yazma ve pek çok değerli tarihi eser ele geçirildi.

30 Mart 2018 Cuma 16:36
150 Okunma
İstanbul'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu

İstanbul Kaçakçılık Şube Müdürlüğü tarafından arkeolog polislerinin de katılımıyla yapılan operasyonlarda yurt dışına kaçırılmak üzere olan tarihi değeri yüksek eserler ele geçirildi.

Fatih Kapalı Çarşı’da iş yeri bulunan bazı şahısların Osmanlı Dönemi’ne ait tarihi eserleri yurt dışına kaçıracağına yönelik yapılan ihbar üzerine ekipler iş yeri sahipleri hakkında takip süreci başlattı.

Dini motif ağırlıklı olan eserler şüphelilerin ev ve iş yerlerine yapılan baskında bulundu. Arkeolog polisler tarafından incelemeye alınan eserler arasında, 8.30 metre uzunluğa, 30 santimetre genişliğe sahip altın yaldız ve kufi yazı türü ile yazılmış hat yazma bulundu. Bulunan eserin üzerinde Hz.Adem başta olmak üzeri Hz. Muhammed’e kadar olan tüm peygamberlerin soy ağacı seklinde madalyonlar içerisine yazıldığı ve Hz. Muhammed (s.a.v)’in isminin tuğra şeklinde olarak vurgulandığı tespit edildi. Yazıların altında dört halife, Hz. Fatma ve 12 büyük imamın isimlerinin odluğu saptandı. 

İslam Dönemi mimarisi motifleri olan hançer yaprakları ile süslenen hat yazmanın, Osmanlı tarihinin paha biçilemez eseri olduğu açıklandı. 300 yıllık olduğu saptanan eserin Arapça ağırlıklı olduğu ve içerisinde farklı hat sanatları ile Kuran-ı Kerim ayetleri olduğu belirlendi. Bulunan eserler arasında en çok dikkat çeken eser bu oldu.

Sanskritçe dili ile yazılmış parşömen veya deri olabileceği düşünülen el yazmaları da operasyonda bulundu. Güneydoğu Asya kökenli Budist manastırlarından çalınmış olabileceği düşünülen el yazmalarının Budizm dinine ait inançları içerdiği belirtildi.


Yapılan incelemelerde Osmanlı Sarayı’na ait olduğu düşünülen 35 santimetre uzunluğunda dini metin okuma çubuğu da bulundu. Yumruk şeklinde baş kısmına sahip olan çubuğun abanoz ağacından yapıldığı, gövdesinde gümüş kaplama ve üzerinde yeşim taşı ile birlikte birçok kıymetli taşlar barındırdığı saptandı. Kuran okuma rahleleri, bilezikler ve ucunda altın okuma bulunan eserinde tarih için önemli eserler olduğu belirtildi.Eserlerin detaylı inceleme yapılması için Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı'na gönderildiği açıklandı. Operasyon sonucunda şüpheli bulunan, M.A., M.A., N.A. ve H.A. hakkında gözaltı kararı alındı.Gözaltı kararı alınan 4 kişinin emniyette yapılan sorgularının sonra çıkarıldıkları adliyede serbest bırakıldığı açıklandı.

 

Son Güncelleme: 30.03.2018 16:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.