Halkbank Zarrab Davası Kapsamında KAP'a Açıklama Yaptı

ABD’de devam eden Reza Zarrab mahkemesi kapsamında birçok banka açıklama yaparken Halkbank’tan da resmi bir açıklama geldi.

Halkbank Zarrab Davası Kapsamında KAP'a Açıklama Yaptı

ABD’de devam eden Reza Zarrab mahkemesi kapsamında birçok banka açıklama yaparken Halkbank’tan da resmi bir açıklama geldi.

30 Kasım 2017 Perşembe 18:14
225 Okunma
Halkbank Zarrab Davası Kapsamında KAP'a Açıklama Yaptı

Dün TSİ ile akşam saatlerinde ABD’de gerçekleşen Reza Zarrab davası kapsamında davada adı geçen bankalar teker teker resmi açıklama yaptı. Bu açıklamalara Halkbank da eklendi.

Banka tarafından KAP’a bildirilen açıklamalarda ABD’de devam eden mahkemeyle ilgili olarak Halkbank’ın adının birçok basın yayın organında olumsuz olarak geçtiği ve haksız durumlarla ilişkilendirildiği ifade edildi. Bu kapsamda bankaya yönelik olarak bankanın kurallara aykırı bir şekilde hareket ettiğini gösteren algı operasyonu yapıldığı belirtildi. Yapılan açıklamaların halkıi yatırımcıları ve müşterileri olumsuz etkilediği ifade edildi.

ABD’de görülen mahkemede belirtilen cümlelerin sadece iddialara dayandırıldığını ve bu kapsamda yapılan kişisel yorum ve değerlendirmelerin Bankacılık Kanunu kapsamında ‘İtibarın Korunması’ maddesiyle çakıştığı belirtilirken, yapılan açıklamaların kamuoyu nazarında yanlış algılanmasına yol açabileceği ifade edildi.

Kamuoyunun doğru bilgiye ulaşması amacıyla banka tarafından açıklama yapıldığı belirtilirken Halkbank’ın, paydaşlarının ve iş ortaklarının çeşitli haklarının korunması amacıyla türlü önlemlerin alındığı kaydedildi.

Halkbank olara bankacılık hizmetleri kapsamında sunulan faaliyetlerin, düzenlemelerin ve piyasadaki diğer tüm bankalar tarafından takip edilebilen uygulamalar hariinde herhangi bir mekanizma kullanmadığı ifade edildi. Bununla birlikte banka tarafından yapılan dış ticarete ilişkin işlemlerin, para transferlerinin, izlenebilir, açık ve şeffaf olduğu, bununla birlikte sistem üzerinden ilgili otoriteler tarafından sorunsuz izlenebildiği belirtildi.

Bugün davada adı geçen birçok banka tarafından resmi açıklamalar yapılarak ilgili konuya aydınlık getirildi.

Son Güncelleme: 30.11.2017 18:16
Anahtar Kelimeler:
HalkbankReza ZarrabKAP
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.