Eylül Ayı Perakende Satış Verileri Düşük Geldi

Eylül ayına ilişkin perakende satış endeksleri verilerinde geçen seneye göre %1,2 oranında düşüş yaşandığı görüldü.

Eylül Ayı Perakende Satış Verileri Düşük Geldi

Eylül ayına ilişkin perakende satış endeksleri verilerinde geçen seneye göre %1,2 oranında düşüş yaşandığı görüldü.

08 Kasım 2017 Çarşamba 11:13
305 Okunma
Eylül Ayı Perakende Satış Verileri Düşük Geldi

Açıklanan veriler doğrultusunda ulaşılan bilgilere göre takvim etkisi dışında kalan sabit fiyatlar ile birlikte perakende satış hacmi geçtiğimiz ay, geçen seneye göre %1,2 oranında düştü. Bununla birlikte gıda, içecek ve tütün ürünlerinde yapılan satışlarda %4 oranında düşüş görüldü. Otomotiv akaryakıtlarında %1,5 düşüş olurken, gıda dışı satışlarda %0,05 oranında yükseliş görüldü.

Takvim etkileri dışında kalan perakende satış hacimlerini geçen sene ile karşılaştıracak olursak geçtiğimiz yılın ilk ayında 110 seviyelerinden başlayan enkdeks verileri, bu yılın ilk ayında da yaklaşık olarak aynı seviyelerde bulunuyordu. Geçen sene ile bu sene arasında aylık bazda en büyük fark Ağustos ayında gerçekleşti. Ağustos ayından sonra düşüşe geçen verilerde %1,2’lik bir fark kaydedildi.

Eylül ayında, geride bıraktığımız döneme göre %0,6’lık gerileme yaşayan perakende satış hacminde gıda dışı satışlarda da %1,7 oranında düşüş görüldü. Bu süreçte gıda, içecek ve tütün ürünlerinde %0,7’lik yükseliş görülürken, otomotiv yakıtları satışlarına ilişkin verilerde de %0,2’lik artış kaydedildi.

Eylül ayı içerisinde perakende ciro verileri ise geçen senenin belirtilen dönemine %11,3 oranında yükseliş yaşadı. Bu süreçte de gıda kapsamındaki satışlarda %7,3 artış görülürken, gıda dışı satışlarda %11,4’lük yükseliş kaydedildi. Otomotiv yakıtlarına ilişkin satışlarda da bu süreçte %15,9 oranında artış görüldü.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.