Çılgın Projede Start Verilecek

Kanal İstanbul Projesi'nde güzergah çalışmaları tamamlandı. Buna göre inşası başlayacak olan projenin, beş sene içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

Çılgın Projede Start Verilecek

Kanal İstanbul Projesi'nde güzergah çalışmaları tamamlandı. Buna göre inşası başlayacak olan projenin, beş sene içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

05 Aralık 2017 Salı 18:57
273 Okunma
Çılgın Projede Start Verilecek

Çılgın proje olarak adlandırılan Kanal İstanbul’da teorik çalışmaların sonuna gelindi. İstanbul Boğazı’na alternatif bir yol olması için yapılması kararlaştırılan Kanal İstanbul için beş farklı güzergah bulunuyordu. Proje koordinatörleri, yaptıkları çalışma neticesinde bu güzergahları eleyerek net bir yol haritası çizdi.

Proje kapsamında belirlenen güzergah, Marmara Denizi ile Küçükçekmece Gölü’nün ayrıldığı yerden başlıyor. Başlangıç noktasından sonra Sazlıbosna Köyü dolaylarından geçerek Baklalı Köyü’ne ulaşan güzergah, oradan da Terkos Gölü’nün batı yönünde ilerleyecek. Proje için en uygun güzergah olarak belirlenen bu rota, beş sene içerisinde inşasının tamamlanacağı üzerine kurgulandı. Toplamda kırk beş kilometrelik bir mesafeyi kapsayan proje, yüz sene boyunca İstanbul’a katkı sağlayacak.

Yapılacak olan Kanal İstanbul dâhilinde birçok dolgu alanı, yat limanı, tahkimat kısımları ve gemi trafik sistemleri de bulunacak. Proje, Başakşehir, Arnavutköy, Küçükçekmece ve Avcılar ilçelerini kapsayacak. Aynı zamanda dolgu alanları, Çatalca’ya kadar gidebilecek. Karadeniz’e çıkışı sağlayacak olan bu projenin giriş noktası ise Küçükçekmece olacak. İnşaatının başlaması ile birlikte toplamda beş bin kişiye istihdam sağlayacak olan proje, tali unsurlar ile birlikte bin kişiyi daha istihdam edecek.

Kanal İstanbul, aynı zamanda toplamda üç adet küçük ada da oluşturacak. Böylece proje, hem yeni coğrafi unsurlar meydana getirecek hem de ulaşımı kolaylaştıracak.

Son Güncelleme: 05.12.2017 20:00
Anahtar Kelimeler:
AhedFilistinIsrail
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.