Bakü'de 17 Kurumun Katılımıyla Eğitim Fuarı Düzenlendi

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) tarafından 17 yüksek öğretim kurumunun katılımıyla eğitim fuarı düzenledi.

Bakü'de 17 Kurumun Katılımıyla Eğitim Fuarı Düzenlendi

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) tarafından 17 yüksek öğretim kurumunun katılımıyla eğitim fuarı düzenledi.

31 Mart 2018 Cumartesi 12:25
101 Okunma
Bakü'de 17 Kurumun Katılımıyla Eğitim Fuarı Düzenlendi

Türkiye ve Azerbaycan'da eğitim veren üniversitelerinin katılımıyla organize edilen fuarın açılışına Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, KÜNİB üyesi birçok üniversitenin rektör ve yöneticileri ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Büyükelçi Özoral, bugün 1918'de Bakü'de Ermenilerin yaptığı Mart Katliamı'nın 100. yılı olduğunu hatırlatarak, o dönemde Türkiye olarak Azerbaycan'ın yardımına geldiklerini ifade etti.

Özoral, kardeş ülke Azerbaycan'ın bağımsızlığını elde ettikten sonra ülkenin kuruluşu için Türkiye'nin elinden gelen her türlü yardımı gösterdiğini kaydederek, bundan sonra da yardım etmeyi sürdüreceklerini  söyledi.

Özoral, "Bu fuar da bu düşüncenin ürünüdür. Bugün Türkiye'de yüksek öğretim gören Azerbaycanlı öğrencilerin sayısı 15 bine ulaşmıştır. Önümüzdeki yıllarda eminim ki bu sayı daha da artacaktır. Türkiye'nin eğitim sektöründe, yüksek eğitimde özellikle son 10-15 yılda kaydedilen gelişmeler bize bu konuda cesaret vermektedir. Eminim ki bu tür fuarlar da Türkiye'yi Azerbaycan'da daha çok tanıtacak, Türkiye'nin imkanlarını Azerbaycanlı öğrencilere sunmaya daha fazla yardımcı olacaktır." dedi.

KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Korkmaz ise birliğe, 14 ülkeden 160 üniversitenin üye olduğunun bilgisini aktardı.

Korkmaz, "Temel amacımız üzerinde yaşadığımız toprakların gücünü buradaki bütün dostlarımız ve kardeşlerimizle birlikte geleceğe aktarmaktır. KÜNİB, birleşerek büyüyen, büyüyerek gelişen dünyaya bölgesel anlamda verilen bir cevaptır. Türkiye, her zaman Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır. Türkiye, buraya yüksek eğitimdeki başarılarını, deneyimlerini kardeşleriyle paylaşmaya geldi. Burada Türkiye'den seçkin üniversiteler var." diye konuştu.

Azerbaycanlı öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği fuar, yarın sonlanacak.

Son Güncelleme: 31.03.2018 18:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.