Bakan Kurtulmuş: Türkiye'nin Bütün Birikiminin Özeti İstanbul'da

Topkapı Sarayı'nda ressamlarla bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, etkinlik kapsamında ressamlara hitaben yaptığı konuşmada, ülkemizin hem çağdaş hem geleneksel sanatlar anlamında değerli sanat eserlerine sahip olduğunu belirterek, bütün bu Türkiye'nin muhassalasının, birikiminin özetin de İstanbul'da olduğunu söyledi.

Bakan Kurtulmuş: Türkiye'nin Bütün Birikiminin Özeti İstanbul'da

Topkapı Sarayı'nda ressamlarla bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, etkinlik kapsamında ressamlara hitaben yaptığı konuşmada, ülkemizin hem çağdaş hem geleneksel sanatlar anlamında değerli sanat eserlerine sahip olduğunu belirterek, bütün bu Türkiye'nin muhassalasının, birikiminin özetin de İstanbul'da olduğunu söyledi.

01 Nisan 2018 Pazar 11:38
127 Okunma
Bakan Kurtulmuş: Türkiye'nin Bütün Birikiminin Özeti İstanbul'da

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) iktidarının üçüncü döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini üstlenen Numan Kurtulmuş, Topkapı Sarayı'ndaki Konyalı Restoran'da Mithat Şen, Ahmet Güneştekin, Peyami Gürel, Günseli Kato ve Hülya Aktaş'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 50 ressamla buluştu.

Bakan Kurtulmuş, ressamlarla kültür ve sanatın geleceği hakkında sohbet ederek, taleplerini dinledi. Toplantıda "Dünyayla Konuşan Resim" ve "Uluslararası Kulvarda Resim Sanatımız" konu başlıkları üzerinde duruldu.

Programa ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşavirleri Sibel Eraslan ve Cumhur Kaygusuz, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ile Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı da yer aldı. Kurtulmuş, ressamlara yönelik yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Göbeklitepe'den Bizans'a, İslam medeniyetinin şaheserlerinden İslam öncesi dönemin antik kentlerine kadar yüksek estetik değeri olan birçok esere sahip olduğunu söyledi.

"BİRBİRİNDEN MUHTEŞEM ZENGİNLİĞE SAHİBİZ"

Kurtulmuş, Türkiye'nin hem çağdaş hem geleneksel sanatlar anlamında da değerli sanat eserlerine sahip olduğunu ifade ederek, "Tabii ki bütün bu Türkiye'nin muhassalasının, birikiminin özeti de İstanbul'da. Her şeyiyle mimari güzellikleri, müzeleri, sanat eserleri, çeşmeleri, camileri, mescitleri, arkeoloji müzesi, içinde bulunduğumuz Topkapı Sarayı ile her tarafı birbirinden muhteşem olağanüstü yüksek bir zenginliğe sahibiz." dedi.

İstanbul'un en eski yerleşim birimlerinden biri olduğunu anımsatan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlk savaşlar burada, ilk savaş sonrası anlaşmalar burada, ilk ticaret anlaşmaları bu topraklara ait. Bu zenginlikten dolayı gerçekten övünmemiz lazım ama bunun da hakkını vermemiz lazım. Yani bakan olduktan sonra özellikle bu tarafı insanı ürkütmüyor değil, büyük bir yük üzerimizde. O yükü hep beraber sanat erbabı arkadaşlarımızla, sanatçı dostlarımızla beraber daha ileriye taşımak için gayretle samimiyetle mücadele edeceğiz."

"İNSANLAR HAYAL DÜNYASINDA GELİŞTİRDİKLERİNİ SANATLA İFADE EDİYOR"

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, medeniyetin iki kavram üzerine oturduğunu kaydederek, "Birisi muhayyiledir, tahayyüldür, diğeri ise tasavvurdur. İnsanlar hayal dünyasında bir şeyleri oluşturuyor, zenginleştiriyor ve bunu da bir şekilde sanat kalıpları içerisinde ifade etme imkanını buluyor." diye konuştu.

Bakan Kurtulmuş, bunun bazen ressamların yaptığı gibi içlerindeki, zihin dünyalarındaki güzellikleri en ince ayrıntılarıyla tuvale yansıtan bir resim sanatı olarak, bazen bir hattatın hat sanatı, kaligrafisi şeklinde, bazen de bir mimarın muhteşem bir eseri, bazen de bir bir sanatkarın çeşmesi ile ortaya çıktığını ifade ederek, "İnsanların nihayetinde ortaya koydukları eserler, hayal dünyalarında geliştirdikleri ile sınırlı ve kısıtlıdır. Şunun için de Allah'a şükretmemiz lazım ki bu topraklarda hayal dünyamızı çok zengin kılabilecek muazzam bir birikime de sahibiz ve bunu da çok şükür tarihi içerisinde de bugün de sanata bir şekilde dönüştürebilecek çok değerli sanatçılarımız var." dedi.

"GELİŞTİRDİĞİMİZ SANATLARI ÇOK DAHA İLERİYE GÖTÜRMELİYİZ"

Bazı sorunların da var olduğunu kaydeden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bunlar üzerinde yoğunlaşarak hem gelecek nesillerimizin çağdaş sanatlarda, modern sanatlarda, geleneksel sanatlarda daha ileriye gitmesini sağlamak hem de gerçekten nesillerimizin muhayyilesini önce çok zengin hale getirmek için sözü, sözün üzerinden geliştirdiğimiz sanatları çok daha ileriye götürmek mecburiyetindeyiz. Bu alanda bizim devlet olarak yapacağımız şey; sanata ve sanatçıya bir kalıp, bir istikamet çizmek değil, sanat ve sanatçının işini kolaylaştırmak, sanatçının, sanatla uğraşan kitlelerin gerçekten bu zihin dünyasındaki zenginlikleri çoğaltabilmektir ve güçlükler varsa, karşılaştıkları güçlüklerin ortadan kaldırılmasını temin edecek bir atmosferi oluşturmaktır."

Kurtulmuş, Türkiye'de her zaman bir gündem yoğunluğu olduğunu ifade ederek, siyasi konulara rağmen sanatın boş bırakılmaması gerektiği söyledi. Bakan Kurtulmuş, etkinliğin sonunda katılımcı sanatçılara hediyeler verdi.

Son Güncelleme: 01.04.2018 22:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.