Antik Kılıca Paha Biçilemiyor

Çorum’da yapılan kazı çalışmaları neticesinde Hitit dönemine ait antik kılıç bulundu. Kılıcın değerine paha biçilemediği aktarıldı.

Antik Kılıca Paha Biçilemiyor

Çorum’da yapılan kazı çalışmaları neticesinde Hitit dönemine ait antik kılıç bulundu. Kılıcın değerine paha biçilemediği aktarıldı.

19 Şubat 2018 Pazartesi 15:46
192 Okunma
Antik Kılıca Paha Biçilemiyor

Çorum’da yol yapımı çalışmalarında 3 bin 500 yıl öncesinde ait antik kılıç bulundu. İki greyder kepçesi tarafından bulunan kılıç, tarihin en büyük imparatorlukları arasında yer alan Hititlerin başkenti Hattuşa’da bulundu. Bulunan kılıcın dünyada başka örneği olmadığı açıklandı.

Hitit Krallarından Tuthaliya’ya ait olan tarihi kılıcı bulan Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nde görevli iki kepçe operatörü, kılıcı Boğazköy Müzesi’ne teslim etti. Müzede yapılan incelemelerde Hitit dönemine ait olduğu anlaşılan kılıç, daha sonra Çorum Müzesi’ne gönderildi.

Kılıcın Yapısı ve Özellikleri

Yapısal olarak yapılan incelemelerde, sert bronzdan ve döküm tekniğiyle yapılan kılıcın balçak kısmında yer alan perçin deliklerinden itibaren kabzaya geçen kısmın dövülmek suretiyle yapıldığı, delik kenarlarındaki çapaklardan ve münferit çekiç izlerinin olduğu görüldü.

60 gram ağırlığında olan, 70 santimetre uzunluğuna sahip, teknik ve işleme yönünden kusursuz bir simetriğe sahip olan bu kılıç Hitit tarihinin amansız savaşçısı, büyük kral Tuthaliya’nın Ege kıyılarındaki Assuwa ülkesine karşı kazandığı askeri zaferin benzersiz bir yansımasını anlatıyor.

Arkeoloji ve kazıbilimcilerin dünyasında bulunduğu andan itibaren büyük yer edinen kılıcın üzerinde yazılan yazıdan ötürü adak olarak sunulduğu varsayılıyor. Sol tarafından çivi yazısıyla yazılmış, Akadça diline ait yazı bulunuyor. Yazan yazı, “ı-nu-ma du-ut-ha-lı-yalugal.gal kur a-as-su-wa u-hal lıQgır an-nu-tım a-naıskur be-li-su u-se-lı” bu şekilde görüldü.

Savaş ganimeti olarak ele geçirildiği varsayılan kılıcın üstündeki yazının tercümesi, ‘‘Büyük kral Tuthaliya, Assuwa ülkesini yerle bir ettiği zaman bu kılıcı efendisi fırtına tanrısına adak olarak sundu’’  bu şekilde açıklandı.

M.Ö 14-15. Yy ait olduğu düşünülen adak kılıcı hakkında Arkeolog Çakar, “Kılıcın ilginç bir bulunma hikayesi var. 1991 yılında Boğazkale ilçesinde yol düzenlemesi yapan kepçe operatörleri kazı çalışmasında kılıcı buluyorlar. Önce Boğazkale Müzesi’ne getiriliyor kılıç, sonra da Çorum Müzesi’ne nakledildi. O yıllardan beri Çorum Müzesi’nde sergileniyor. Kılıcın özelliği bronzdan yapılmış olması ve döküm tekniğiyle yapılmış. Üzerinde bir satış Hititçe çivi yazısı ile Akadça yazılmış bir yazı. Hitit Krallarından II. Tuthaliya tarafından yazıldığını tahmin ediyoruz. Kılıcın üzerinde ‘Assuwa ülkesini yerle bir ettiğim zaman bu kılıcı efendim fırtına tanrısına adak olarak sundum’ açıklamasını yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.